Informatyka w bankowości spółdzielczej: Spółdzielczy IT made in Germany

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.10.foto.27.a.200xArtykuł prof. dr hab. E. Gostomskiego "Raiffeisen niepokonany" w "NBS" (Nr 7-8/2009) oraz informacja o uznaniu Berliner Volksbank eG przez magazyn "FOCUS-Money" za najlepszy bank w Niemczech skłania do refleksji: czy w podobny sposób wykorzystujemy IT do budowania swojej przewagi rynkowej?

Andrzej Kozyra

Karmiony danymi z konferencji na temat nowoczesności rodzimych systemów IT, zarówno pod względem technologicznym jak i organizacyjnym, spodziewałem się u zachodnich sąsiadów zbliżonych rozwiązań. Na pierwszy rzut oka, są one podobne. W obydwu krajach funkcjonuje na rynku trzech integratorów o różnej wielkości, mniej lub bardziej związanych kapitałowo z bankowością spółdzielczą, zajmuje się tworzeniem i dystrybucją rozwiązań IT. Ponadto istnieje jeszcze jedna analogia – im większa firma informatyczna, tym mniejsze powiązania kapitałowe z obsługiwanym sektorem.

Nasze usługi, wasz biznes

Banki spółdzielcze w Niemczech, w tym zrzeszone w DZ Banku wybrały do współpracy trzy firmy: SDV, GAD eG, FIDUCIA. Pierwsza z nich – SDV powstała w 1983 r. i zajmuje się głównie obsługą 16 banków regionalnych grupy Spardata. Firma zatrudnia 340 osób, w 2008 r. miała 70 mln euro przychodu. GAD eG posiada 46 lat tradycji, zatrudnia 1582 osób, obsługuje 450 Volks i Raiffeisen banków, w ostatnim roku wypracowała przychód 365 mln euro. FIDUCIA istniejąca od 1924 r., w porównaniu z SDV jest kolosem IT, zatrudnia 2300 pracowników, w 2008 r. osiągnęła obroty na poziomie 636 mln euro, stanowi wiodącą firmę obsługującą sektor finansowy, w tym ponad 740 Volks i Raiffeisen banków.

FIDUCIA i GAD eG działalność specjalistyczną np. w zakresie integracji prowadzą poprzez spółki zależne. Przychód skonsolidowany GAD eG wyniósł 607 mln euro wobec 682 mln euro FIDUCIA.

Niemieckie firmy stawiają do dyspozycji swoim klientom pełną ofertę systemową, własne centra przetwarzania danych, usługi elektronicznej archiwizacji, centra wysyłkowe, outsourcing rozwiązań systemowych, oprogramowania i procesów biznesowych (tzw. BPO – Business Process Outsourcing), a także usługi wdrożeniowe i szkoleniowe oraz serwis IT.

FIDUCIA otworzyła w 2007 r. najnowocześniejsze w Europie centrum przetwarzania danych spełniające normy BS7799 i ISO17799. DZ Bank i WGZ Bank przy udziale kapitałowym przedsiębiorstw FIDUCIA i GAD eG powołały w 2004 r. spółkę CardProcess GmbH zajmującą się rozliczaniem transakcji kartowych. Firma ta obsługuje 1300 banków spółdzielczych, dysponując siecią 73 tys. terminali stała się jedną z wiodących na rynku niemieckim.

Banki i współpracujące z nimi firmy IT przy udziale Postbanku, Star Financial oraz GAD eG- stworzyły firmę Fiducia giropay GmbH, czołowego dostawcę systemu płatności on-line. Fiducia jest także, razem z GAD eG, dystrybutorem technicznych i operacyjnych procedur płatności dla banków spółdzielczych. Podobnie jak w Fiducia również w GAD eG specjalistyczne usługi wykonywane są poprzez spółki zależne. Współpracę z sektorem łączy myśl przewodnia: „Nasze usługi pozwolą wam skoncentrować się na waszym biznesie”.

...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI