Inflacja przyspieszyła do 2,6 proc. rdr. w czerwcu. Szybki szacunek GUS

Inflacja przyspieszyła do 2,6 proc. rdr. w czerwcu. Szybki szacunek GUS
Fot. stock.adobe.com/Sabphoto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja wyniosła 2,6% w ujęciu rocznym w czerwcu br. (wobec 2,4% r/r w maju), podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

W stosunku do poprzedniego miesiąca #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3% w czerwcu #inflacja #GUS @GUS_STAT

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3% w czerwcu, podał też GUS.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 5,7% r/r, ceny nośników energii – spadły o 1% r/r, zaś ceny paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 3,1% r/r, podano w komunikacie.

Czytaj także: Eurostat: inflacja HICP w Polsce przyspieszyła do 2,2 proc. rdr w maju >>>

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,3% mdm

W ujęciu miesięcznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,3%, nośników energii – spadły o 0,2%, a paliw do prywatnych środków transportu – wzrosły o 0,1%, podał też Urząd.

Konsensus rynkowy zakładał inflację na poziomie 2,4% r/r.

MPiT oczekuje inflacji na poziomie ok. 2,5% r/r w lipcu

Inflacja będzie kształtować się na poziomie ok. 2,5% r/r w lipcu, prognozują analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

„Według szybkiego szacunku GUS inflacja w czerwcu 2019 r. wzrosła o 2,6% (r/r). Tempo wzrostu cen jest szybsze niż notowane w maju, kiedy inflacja wyniosła 2,4%. W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 0,3%. Na ten wynik wpłynął przede wszystkim wzrost cen paliw (3,1% r/r). Wzrosły także ceny żywności i napojów bezalkoholowych o 5,7% (r/r), natomiast spadły ceny nośników energii (1% r/r). Obserwowany wzrost cen pozostaje w obszarze zgodnym z polityką monetarną i utrzymuje się w celu inflacyjnym. W kolejnym miesiącu oczekujemy utrzymania tempa wzrostu cen na zbliżonym poziomie (ok. 2,5% r/r)” – napisano w komentarzu resortu do danych GUS.

Inflacja może przekroczyć 3% r/r na koniec 2019 roku wg analityków

 

Analitycy podkreślają, ze ceny żywności rosną w bieżącym roku wyraźnie szybciej od sezonowego wzorca. Wskazują, że czerwiec zazwyczaj miesiącem spadku cen w tej kategorii w ujęciu miesięcznym.

Część ekonomistów spodziewa się, że pod koniec 2019 r. inflacja może wzrosnąć w okolice 3% r/r, a ryzyko podwyżek cen energii może wywindować inflację powyżej 3,5% r/r w I kw. roku 2020.

Większość ekonomistów podtrzymuje opinię, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzyma stopy procentowe bez zmian do końca 2020 roku, zwłaszcza w sytuacji powrotu głównych banków centralnych na świecie do luzowania polityki monetarnej (EBC, Fed).

„Od grudnia jednak inflacja znowu zacznie rosnąć i w przyszłym roku zbliży się do 3.0%r/r” – ocenia ekonomista ING BSK Karol Pogorzelski.

„W kolejnych miesiącach br. należy oczekiwać dalszego stopniowego przyspieszania inflacji. Na koniec roku prawdopodobnie przekroczy ona 3.0%r/r.” –  uważa główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

„Szczyt, prawdopodobnie powyżej pasma odchyleń od celu NBP (3,50%), inflacja osiągnie wg nas w 1q20. Wzrost inflacji będzie odzwierciedlał nagromadzenie czynników regulacyjnych (energia, wywóz śmieci, prawo wodne, wzrost akcyzy od alkoholu i wyrobów tytoniowych) i prawdopodobnie nie wywoła reakcji RPP, zwłaszcza w obliczu luzowania polityki pieniężnej głównych banków centralnych” – podsumowują analitycy PKO Banku Polskiego.

Źródło: ISBnews