Inflacja przyspiesza, RPP znowu podniesie stopy; prognozy ekonomistów

Inflacja przyspiesza, RPP znowu podniesie stopy; prognozy ekonomistów
Fot. stock.adobe.com/Stanisław Błachowicz
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski (NBP) będzie kontynuował zacieśnianie polityki pieniężnej w 2022 r., prognozują analitycy Goldman Sachs. Szacują, że inflacja w grudniu sięgnie 8,2% r/r.

„We wtorek, 4 stycznia, odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej Narodowego Banku Polskiego (NBP). Oczekujemy, że Rada będzie kontynuować zacieśnianie polityki monetarnej i podniesie stopy o 50 pb do +2,25%, zgodnie z konsensusem oczekiwań. Warunki gospodarcze i rynkowe utrzymują jastrzębie nastawienie w Polsce, z inflacją wyraźnie powyżej celu. Złoty pozostaje relatywnie słabszy. Prezes NBP Glapiński powiedział ostatnio, że konieczne jest dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w celu ograniczania inflacji” – czytamy w tygodniku.

Czytaj także: Przed posiedzeniem RPP, w marcu stopy procentowe już na poziomie 3 procent >>>

Zdaniem analityków banku, „Tarcza antyinflacyjna” ograniczy stopień wzrostu inflacji na początku roku, ale tymczasowość tych działań spowoduje, że podwyższona inflacja będzie się w Polsce utrzymywać przez dłuższy czas.

Podtrzymujemy naszą prognozę, że na początku przyszłego roku stopy wyniosą +3% i widzimy ryzyko w kierunku wyższych stóp.

– podał bank. 

Bank Pekao: RPP podniesie stopę referencyjną o 50 pb

Bank Pekao prognozuje, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podniesie stopę referencyjną na jutrzejszym posiedzeniu o 50 pb, a piątkowy odczyt flash CPI za grudzień 2021 sięgnie 8,6% r/r podał bank.

Spodziewamy się, że na pierwszym posiedzeniu w 2022 Rada Polityki Pieniężnej podniesie główną stopę procentową o 50 pb.

„Zarówno komunikat po posiedzeniu, jak i konferencja prasowa prezesa NBP powinny przynieść kontynuację dotychczasowej linii w polityce pieniężnej – dalsze ruchy w polityce pieniężnej będą warunkowane trajektorią inflacji i perspektywami wzrostu gospodarczego” – czytamy w „Biuletynie tygodniowym” Banku Pekao.

Czytaj także: Ludwik Kotecki, kandydat na członka RPP: inflacja może być dwucyfrowa, stopy procentowe będą dalej rosnąć >>>

Ekonomiści banku szacują, że w I kw. 2022 r.”zobaczymy spadki głównej miary inflacji CPI, za czym stać będą przede wszystkim efekty bazowe związane z paliwami”. Analitycy szacują przyśpieszenie CPI do 8,6% r/r w grudniu z uwagi na wysoką inflację bazową.

„Kontynuacja inflacyjnego przyspieszenia, tym razem za sprawą inflacji bazowej (wzrost do 5,1% r/r) i bardzo wysokiej realizacji cen żywności (2% m/m). Obniżka stawek akcyzy na paliwa praktycznie bez wpływu na grudniową inflację” – czytamy dalej.

Ekonomiści oceniają, że w gospodarkach europejskich presja ze strony cen gazu na inflację może się utrzymywać, utrzymać się mogą wysokie odczyty inflacji bazowej, „do czego przyczynić może się szybko poprawiająca się sytuacja na rynkach pracy”.

Analitycy banku spodziewają się 3-4 podwyżek stóp procentowych w USA w 2022 r.

„W części gospodarek 2022 rok będzie również rokiem propagacji zacieśnienia monetarnego, którego wpływ na wzrost gospodarczy będzie szybszy i bardziej drastyczny niż w przypadku inflacji” – podsumowano.

Źródło: ISBnews