Indeks PENGAB w październiku ’24 jest niższy m/m o 0,9 pkt., utrzymuje się niska dynamika popytu na kredyty inwestycyjne

Indeks PENGAB w październiku ’24 jest niższy m/m o 0,9 pkt., utrzymuje się niska dynamika popytu na kredyty inwestycyjne
Fot. stock.adobe.com / FAMILY STOCK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W październiku ’24 Index Pengab odnotował wartość 26,1 pkt., m/m jest niższy o 0,9 pkt. Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 3 pkt. i w październiku wynosi 17 pkt. Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt. i wynosi obecnie 23 pkt. Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m spadł o 10 pkt. i wynosi -2 pkt. Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 7 pkt. i wynosi 12 pkt. W październiku odnotowano m/m pogorszenie odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków z wyjątkiem kredytów inwestycyjnych, w przypadku których odczyt nie uległ zmianie m/m, czytamy w najnowszym wydaniu Monitora Bankowego.

prezes Związku Banków Polskich (ZBP) dr Tadeusz Białek.

– W prognozie sześciomiesięcznej rynku bankowego odnotowano pogorszenie odczytów m/m dla wszystkich monitorowanych rynków z wyjątkiem kredytów inwestycyjnych, w przypadku którego odczyt nie uległ zmianie m/m. Dla rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano spadek o 15 pkt. m/m, a w przypadku kredytów konsumpcyjnych o 12 pkt. m/m.

W odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju odnotowano negatywne zmiany. Przewidywania dla sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw to 0 pkt. – obniżyły się o 13 pkt. m/m, a r/r o 9 pkt.

W prognozie sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych zaobserwowano spadek o 9 pkt. m/m. Obecnie wynosi -3 pkt., a r/r zmniejszyła się o 9 pkt. Natomiast prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju osiągnęła poziom -6 pkt., m/m jest niższa o 14 pkt., a r/r o 12 pkt. – podkreślił prezes Związku Banków Polskich (ZBP) dr Tadeusz Białek.

– W październiku ’24 Index Pengab odnotował wartość 26,1 pkt., m/m jest niższy o 0,9 pkt. Indeks prognostyczny m/m wzrósł o 4,2 pkt. do poziomu 34,4 pkt., a indeks ocen jest niższy m/m o 6,4 pkt. uzyskując wartość 17,7 pkt.

Marcin Idzik, Kantar.

W październiku m/m zaobserwowano, podobnie jak przed miesiącem, wyraźny wzrost aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych oraz obrotowych.

Nadal utrzymuje się niska dynamika popytu na kredyty inwestycyjne.

Odnotowano pogorszenie odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla rynku kredytów mieszkaniowych i kredytów konsumpcyjnych oraz znaczącą korektę na rynku kredytów obrotowych.

Nastąpiły negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju – komentuje Marcin Idzik, Minds & Roses.

Index PENGAB w październiku ’24 jest niższy m/m o 0,9 pkt., utrzymuje się niska dynamika popytu na kredyty inwestycyjne, Monitor Bankowy
Źródło: Monitor Bankowy

Kredyty gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik oceny aktywności klientów na rynku kredytów gospodarstw domowych m/m jest wyższy o 3 pkt. i w październiku wynosi 17 pkt. Saldo ocen aktywności klientów na rynku kredytów konsumpcyjnych m/m jest niższe o 2 pkt., a r/r wzrosło o 19 pkt. Saldo ocen dla rynku kredytów mieszkaniowych m/m wzrosło o 22 pkt., a r/r jest niższe o 11 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku kredytów gospodarstw domowych spadł m/m o 3 pkt. i wynosi 39 pkt.

Depozyty gospodarstw domowych

Ogólny wskaźnik ocen aktywności klientów indywidualnych na rynku depozytów gospodarstw domowych m/m spadł o 1 pkt. i wynosi obecnie 23 pkt. W przypadku salda ocen zmian aktywności klientów na rynku depozytów bieżących gospodarstw domowych odnotowano m/m spadek o 6 pkt., a r/r spadek o 8 pkt. Saldo ocen dla depozytów terminowych m/m spadło o 16 pkt., a r/r jest niższe o 7 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytowego gospodarstw domowych m/m wzrósł o 7 pkt. i wynosi 29 pkt.

Kredyty podmiotów gospodarczych

Wskaźnik ogólny oceny aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów dla podmiotów gospodarczych m/m spadł o 10 pkt. i wynosi -2 pkt. W przypadku aktywności przedsiębiorców na rynku kredytów inwestycyjnych indeks ocen m/m nie zmienił się, a r/r jest wyższy o 3 p.p. Indeks ocen dla rynku kredytów obrotowych m/m wzrósł o 16 pkt., a r/r jest wyższy o 6 pkt. Indeks prognozy dla rynku kredytów podmiotów gospodarczych m/m jest niższy o 3 pkt. i wynosi obecnie 19 pkt.

Depozyty podmiotów gospodarczych

Wskaźnik ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów m/m spadł o 7 pkt. i wynosi 12 pkt. Indeks ocen dla rynku depozytów bieżących m/m jest wyższy o 1 pkt., a r/r wzrósł o 16 pkt. Indeks ocen aktywności przedsiębiorców na rynku depozytów terminowych m/m spadł o 21 pkt., a r/r jest niższy o 14 pkt. Indeks prognozy trzymiesięcznej dla rynku depozytów podmiotów gospodarczych m/m jest wyższy o 6 pkt. i wynosi obecnie 17 pkt.

Prognoza sześciomiesięczna rynku bankowego

W październiku odnotowano m/m pogorszenie odczytu prognoz sześciomiesięcznych dla wszystkich monitorowanych rynków z wyjątkiem kredytów inwestycyjnych, w przypadku których odczyt nie uległ zmianie m/m.

Prognoza sześciomiesięczna sytuacji ekonomicznej

W październiku odnotowano negatywne zmiany w odczytach sześciomiesięcznych prognoz makroekonomicznych sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju. Prognoza sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw wynosi 0 pkt., m/m minus 13 pkt., a r/r jest niższa o 9 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych wynosi minus 3 pkt., m/m spadek o 9 pkt., a r/r jest niższa o 9 pkt. Prognoza sytuacji ekonomicznej gospodarki kraju wynosi minus 6 pkt., m/m spadek o 14 pkt., a r/r jest niższa o 12 pkt.

PENGAB: opinie ankietowanych bankowców

Zdecydowanie ponad połowa badanych (65 proc.) dostrzega spadek zainteresowania klientów kredytami na zakup nieruchomości z uwagi na zakończenie programu Bezpieczny Kredyt 2%.

Odmiennego zdania jest 3 proc. badanych, a 35 proc. nie zauważa zmian zainteresowania klientów kredytami na zakup nieruchomości z tego powodu.

Index PENGAB w październiku ’24 jest niższy m/m o 0,9 pkt., utrzymuje się niska dynamika popytu na kredyty inwestycyjne, Monitor Bankowy
Źródło: Monitor Bankowy
Źródło: BANK.pl