Ile znaczą MMŚP w gospodarce Unii Europejskiej?

Ile znaczą MMŚP w gospodarce Unii Europejskiej?
Bartłomiej Balcerzyk
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kuluarach Forum Finansowania Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorców o znaczeniu MMŚP dla gospodarki Unii Europejskiej rozmawialiśmy z Bartłomiejem Balcerzykiem, dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

„Mikro, Małe i Średnie Przedsiębiorstwa pełnią ważną rolę w Unii Europejskiej. Generują ponad 40% PKB w Polsce, a w Europie też odpowiadają za znaczną część wzrostu gospodarczego. Firmy te stanowią około 99% przedsiębiorstw w Unii Europejskiej” – mówił gość studia BANK.pl.

Trzy filary polityki UE wobec MMŚP

Komisja Europejska przedstawiła trzy filary swojej polityki wobec tego sektora gospodarki. Ich celem jest ułatwienie funkcjonowania mniejszym firmom, a także powiększanie ich potencjału.

„Pierwszy to budowanie i wspieranie MMŚP w transformacji w kierunku zrównoważonego rozwój i cyfryzacji, drugi filar to zmniejszanie obciążeń regulacyjnych, z którymi borykają się na co dzień małe i średnie firmy oraz poprawa ich dostępu do rynku. Trzeci filar nakierowany jest na zapewnienie płynności finansowej MMŚP oraz polepszenie ich dostępu do finansowania” – powiedział Bartłomiej Balcerzyk.

Granty i pożyczki z funduszy UE dla MMŚP

Odpowiadając na nasze pytanie – na co ze strony Unii Europejskiej mogą liczyć w najbliższym czasie polscy przedsiębiorcy – przedstawiciel Komisji UE w Polsce przypomniał, że w budżecie dla Polski na lata 2021 – 2027 przewidziano około 76 mld euro, z czego 13 miliardów euro jest przeznaczonych właśnie dla polskich przedsiębiorców.

Oprócz tego – jak wskazał – jest jeszcze możliwość skorzystania z dodatkowych funduszy unijnych, które są przeznaczone dla Polski w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Te pieniądze dzielą się na pożyczki i granty.

W ramach grantów są to ponad 22 miliardy euro, w ramach  pożyczek 11,5 miliarda euro.

Źródło: BANK.pl