Ile trzeba wydać i jak sfinansować przyjęcie komunijne

Ile trzeba wydać i jak sfinansować przyjęcie komunijne
Fot. stock.adobe.com/AS Photo Project
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z danych platformy Briefly wynika, że średni koszt zorganizowania przyjęcia komunijnego w Warszawie dla 20 osób wynosi 2500 zł. A to nie koniec wydatków, które czekają rodziców.

Ile trzeba wydać na przyjęcie komunijne? #komunia #pierwszakomunia

Przyjęcie komunijne w restauracji – ile to kosztuje?

W maju na duże wydatki muszą przygotować się rodzice dzieci, które przystępują do I Komunii Świętej. Na łączne koszty składa się nie tylko zakup stroju i prezentu, ale także organizacja przyjęcia, które coraz częściej odbywa się poza domem. Choć przykładowo w Warszawie blisko 1000 lokali podejmuje się przygotowania obiadu komunijnego, to restaurację najlepiej zarezerwować przynajmniej z półrocznym wyprzedzeniem. Za tzw. talerzyk trzeba zapłacić od 80 zł do nawet 150 zł. Jeśli więc w imprezie uczestniczy rodzina licząca 20 osób, łączny koszt obiadu wyniesie nawet kilka tysięcy złotych. W najlepszej sytuacji są rodzice, którzy zaplanowali wydatki i oszczędzali na ten cel lub mogą pozwolić sobie na jego pokrycie z bieżących dochodów. Z ostatniego raportu „Postawy Polaków wobec finansów”, Fundacji Cronenberga przy City Handlowy i Fundacji Think!, wynika jednak, że zaledwie 16 proc. Polaków co miesiąc oszczędza, a 23 proc. planuje większe wydatki z przynajmniej półrocznym wyprzedzeniem. Co więc zrobić w sytuacji, gdy wydarzenie zbliża się wielkimi krokami, a w budżecie brakuje gotówki? Rozwiązaniem może być zasilenie domowych finansów pieniędzmi pożyczonymi od banku.

Zastrzyk gotówki przed Komunią

Eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego radzą, by przed zaciągnięciem kredytu gotówkowego, przeanalizować wydatki i dostosować wysokość pożyczki nie tylko do tego, co zamierzamy kupić, ale także do możliwości spłaty. – Ważne, by pożyczyć tyle, ile faktycznie potrzebujemy i będziemy w stanie uregulować bez szwanku dla domowego budżetu. Trzeba bowiem pamiętać, że mamy dopiero połowę roku, a za chwilę czekają nas wakacyjne wyjazdy, a później zakup wyprawki szkolnej, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Pamiętajmy także o tym, że produkty finansowe, takie jak pożyczki czy linie kredytowe w rachunku, w poszczególnych bankach mogą różnić się od siebie całkowitym kosztem nawet o kilkaset złotych. Warto więc poświęcić czas na porównanie najlepszych ofert i przeanalizowanie ich najważniejszych parametrów – radzi Jarosław Sadowski, ekspert Związku Firm Pośrednictwa Finansowego, Expander Advisors.

Prezenty komunijne na kredyt

Z dużymi kosztami muszą liczyć się także goście, którzy towarzyszą dziecku w tak ważnym dniu. W ich przypadku największym wydatkiem jest prezent. Zakup upominku w postaci roweru czy modnych gadżetów elektronicznych może bowiem pochłonąć nawet kilkaset zł. Będąc zaproszonym na Komunię, nie zawsze jednak znamy datę uroczystości z dużym wyprzedzeniem i nie mamy zbyt wiele czasu na wygospodarowanie dużej kwoty pieniędzy. Co robić, gdy przyjęcie już blisko, a nam brakuje funduszy?

– Jeśli potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, który pokryje extra wydatki np. zakup prezentu, możemy skorzystać z kilku dostępnych rozwiązań. Mając odpowiednią zdolność kredytową, mamy do wyboru kredyt gotówkowy, linię kredytową w rachunku i kartę kredytową. Ostatnie rozwiązania są dostępne od ręki dla części klientów. Jeśli wcześniej nie korzystaliśmy z takiego produktu, bank będzie musiał zbadać zdolność kredytową, nim nam go udzieli. Warto jednak pamiętać, że korzystając np. z „kredytówki”, musimy uważać na to, by szybko spłacić zobowiązanie i zmieścić się w okresie bezodsetkowym. Tylko wtedy nie zapłacimy bowiem odsetek. Co więcej, duży limit na karcie może zachęcać do tego, by wydać więcej, niż w rzeczywistości potrzebujemy. W efekcie, spłacenie całego zadłużenia zajmie więcej niż zakładaliśmy i może nawet prowokować do ciągłego korzystania z karty i regulowania jedynie kwoty minimalnej, co stale powiększa całkowitą wartość zadłużenia. Kredyt gotówkowy jest natomiast rozłożony na dogodne raty w dłuższym terminie np. 24 miesięcy i może zostać przyznany nawet w ciągu jednego dnia. Procedury związane z jego zaciągnięciem nie są czasochłonne, więc nie koncentrujmy się na tym, by szybko zaciągnąć pożyczkę, ale wybierzmy korzystną ofertę. Niezależnie od tego, na który produkt finansowy się zdecydujemy, musimy pamiętać o tym, że zobowiązanie trzeba będzie spłacić w określonym czasie – dodaje Leszek Zięba, ekspert ZFPF, mFinanse.

I Komunia Święta dziecka to wyjątkowe wydarzenie dla bohatera uroczystości i jego najbliższych. Pamiętajmy jednak, by spróbować zminimalizować koszty, a co najważniejsze, przede wszystkim dostosować je do realnych możliwości finansowych. Duże wydatki poniesione dziś, mogą mieć bowiem konsekwencje w przyszłości. Lepiej więc zdecydować się na takie prezenty i rozwiązania, które nadmiernie nie obciążą domowego budżetu i pozwolą na bezstresowe planowanie innych imprez czy wyjazdów wakacyjnych.

Fot. Związek Firm Pośrednictwa Finansowego