III filar nie tylko dla młodych. Seniorzy też mogą oszczędzać na emeryturę

III filar nie tylko dla młodych. Seniorzy też mogą oszczędzać na emeryturę
Fot. stock.adobe.com/Khongtham
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rozwiązania trzeciofilarowe takie jak IKE lub IKZE nie mają limitu wieku korzystania. Jedyna granica wprowadzona przez ustawodawcę to dolna granica 18 lat lub w przypadku osiągania wcześniej dochodów - 16 lat. Oszczędzać zatem mogą w ich ramach również osoby w wieku przedemerytalnym, a nawet emeryci. Tym bardziej, że ma to sens ekonomiczny.

III filar nie tylko dla młodych. Seniorzy też mogą oszczędzać na #emerytura #IKE #IKZE

– Zgodnie z obiegową opinią warto jak najwcześniej zacząć oszczędzać na emeryturę. To oczywiście prawda, natomiast ten fakt nie powinien stanowić wymówki dla osób znajdujących się w wieku przedemerytalnym, ponieważ, jak się okazuje, również im oszczędzanie w ramach III filaru może przynieść wymierne korzyści. Przede wszystkim osoby w wieku przedemerytalnym są w o tyle komfortowej sytuacji, że z racji wieku stosunkowo szybko mogą skorzystać z pełni praw do przywilejów podatkowych. A trzeci filar ma w tym względzie do zaoferowania bardzo dużo. Zatem konto emerytalne w dojrzałym wieku ma jak najbardziej sens ekonomiczny – wyjaśnia Mateusz Szyłko, ekspert ds. programów emerytalnych Esaliens Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych.

 Oszczędzaniu za pomocą IKE i IKZE, poza budowaniem kapitału emerytalnego, towarzyszy wiele preferencyjnych warunków w postaci zachęt podatkowych. Oba konta pozwalają zwolnić zgromadzoną kwotę z 19% podatku od zysków (podatku Belki). Dodatkowo w przypadku IKZE istnieje również możliwość odpisywania wpłat od podstawy opodatkowania. Co ciekawe, dotyczy to również np. emeryta wciąż oszczędzającego w ramach IKZE – może on dokonać stosowanego odliczenia od dochodu osiągniętego z emerytury.

W przypadku odkładanego kapitału w ramach III filara i chęci skorzystania w jego przypadku z przywilejów podatkowych należy pamiętać o ustalonym okresie oszczędzania i wieku. By skorzystać z przywilejów podatkowych trzeba mieć ukończone 65 lat w przypadku IKZE oraz 60 lat w przypadku IKE, a także dokonywać wpłat na prowadzone konto przez pięć dowolnych lat kalendarzowych. IKE alternatywnie daje inny warunek do wyboru – przywileje przysługują osobie, która ponad 50% środków wpłaciła na konto emerytalne na pięć lat przed złożeniem wniosku o wypłatę, wówczas zasada pięciu lat wpłat nie obowiązuje.

Źródło: Unicorn Media