Horyzonty bankowości 2014: Łatwo, wszędzie, bezpiecznie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2014.07-08.foto.110.400xUżytkownik musi być pewien, że tam gdzie zechce, zapłaci korzystając z płatności mobilnej, nieważne w jakim banku ma konto, z jakiej technologii i usługi korzysta.

12 czerwca 2014 r., w Hotelu Double Tree w Warszawie odbyło się jedno z największych spotkań środowiska bankowego i finansowego w 2014 r. Już po raz trzeci w jednym dniu, w jednym miejscu, pod wspólnym hasłem „Horyzonty Bankowości”, odbyły się spotkania i konferencje, w których wzięło udział ponad 500 osób, w tym główni przedstawiciele sektora bankowego, władz rządowych, instytucji regulacyjno-nadzorczych, firm okołobankowych oraz środowisk naukowych. Jedną z części tego wydarzenia była całodniowa konferencja „Płatności mobilne”. Spotkanie zostało podzielone na trzy bloki tematyczne: główne obszary rozwoju m-płatności, płatności mobilne od strony akceptanta oraz od strony klienta.

Pierwsza sesja „Płatności mobilnych”, rozpoczęta przez Andrzeja Wolskiego, wiceprezesa zarządu Centrum Prawa Bankowego i Informacji, odnosiła się bezpośrednio do głównych obszarów rozwoju płatności bezgotówkowych. W jej trakcie przedstawiciele Mastercard, Visy, a także Ministerstwa Finansów zaprezentowali zarówno spojrzenie krajowe, jak i doświadczenia międzynarodowe w obszarze płatności bezgotówkowych.

– Mniej gotówki – koniecznie, mobile – oczywiście. Przed nami rozwój dynamiczny obszaru płatności mobilnych, które na naszych oczach dopiero startują – przekonywał Aleksander Naganowski, Head of Business Development, Poland, MasterCard Europe.

Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor zarządzająca Regionem Europy Środkowej i Wschodniej Visa Europe, zauważyła, że jedną z prostszych dróg wiodących do likwidacji szarej strefy w gospodarce jest upowszechnienie płatności bezgotówkowych. – Przed nami jest sporo do zrobienia. Przypominam, że gotówka niepodzielnie króluje w naszym kraju. Jedynie 7,7 proc. wydatków na tzw. codzienne życie jest opłacane kartami. A to oznacza duże możliwości rozwoju, gdyż w krajach UE ten współczynnik jest nawet kilkakrotnie wyższy – informowała.

Jest dobrze…

Najważniejszym punktem pierwszej sesji był panel dyskusyjny. Uczestniczyli w nim: Małgorzata O’Shaughnessy, Adam Tochmański, dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego NBP; Paweł Bułgaryn, koordynator prac Wydziału Systemów i Usług Płatniczych Departament Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów; Wojciech Pantkowski, dyrektor w Pekao S.A.; Adam Malicki, prezes Polskiego Standardu Płatności oraz Aleksander Naganowski. Moderatorem był Andrzej Kawiński, przedstawiciel Forum Technologii Bankowych ZBP. Paneliści opisali obecny stan rynku polskich płatności, wskazali główne bariery rozwoju, a także pokusili się o przedstawienie wizji ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI