Hiszpania pierwsza otrzyma unijne fundusze na naprawę gospodarki po pandemii

Hiszpania pierwsza otrzyma unijne fundusze na naprawę gospodarki po pandemii
Fot. stock.adobe.com / luzitanija
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Komisja Europejska dała zielone światło na wypłatę pierwszej raty w wysokości 10 miliardów euro z europejskiego Funduszu Odbudowy.

„Hiszpania poczyniła wystarczające postępy we wdrażaniu krajowego planu Next Generation EU. Dlatego będzie pierwszym krajem Unii Europejskiej, który otrzyma płatność”– napisała na twitterze Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Hiszpańskie „52 kamienie milowe” spełnione

Wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis pogratulował Hiszpanii spełnienia pierwszych z 52 „kamieni milowych”  ‒ celów określonych w hiszpańskim planie. Te 52 kamienie milowe obejmują szereg środków i reform, do których Madryt się zobowiązał, ubiegając się o unijne pieniądze. Dotyczą  głównie podatków, prawa pracy, dekarbonizacji gospodarki i cyfryzacji administracji publicznej.

52 kamienie milowe obejmują szereg środków i reform, do których Madryt się zobowiązał, ubiegając się o unijne pieniądze

Hiszpania będzie drugim co do wielkości beneficjentem unijnego Funduszu Odbudowy po Włoszech. Łącznie może otrzymać 70 mld euro. Jednak aby otrzymać kolejną transzę, musi kontynuować reformy, w tym systemu emerytalnego i podatkowego.

Czytaj także: Krajowy Plan Odbudowy: co z miliardami z UE dla Polski?

Zaliczki bezwarunkowe, ale po przyjęciu planów

Wszystkie kraje UE, z wyjątkiem Holandii przedłożyły Plany Odbudowy (ich oficjalna nazwa to Recovery and Resilience Plan, czyli RRF). Holandia jest jedynym państwem członkowskim, które nie przedłożyło swojego tak zwanego planu naprawy i odporności, a powodem tego jest długi kryzys parlamentarny, trwający od stycznia do października. Dopiero 14 października mniejszościowy gabinet  Marka Rutte, wspierany w parlamencie przez populistów, został zaprzysiężony przez królową Beatrix. Aby otrzymać blisko 6 mld euro, o które się ubiega Holandia musi przedstawić plan reform gospodarczych, tak jak zrobiło to 26 pozostałych krajów UE.

Kraje, których plany zostały zatwierdzone otrzymały zaliczki w wysokości 13% spodziewanych dotacji i pożyczek

Jak na ironię, Holandia nalegała na ten warunek podczas pandemicznych negocjacji, aby zmusić kraje Europy Południowej do podjęcia reform strukturalnych.

Kraje, których plany zostały zatwierdzone otrzymały zaliczki w wysokości 13% spodziewanych dotacji i pożyczek. Zaliczka jest bezwarunkowa i nie wymaga spełnienia „kamieni milowych” przedstawionych w planach. Aby otrzymać kolejne raty, konieczna jest realizacja reform, do których kraje się zobowiązały.

Czytaj także: Portugalia, Belgia i Luksemburg mogą już inwestować środki z unijnego Funduszu Odbudowy

Kto czeka na zatwierdzenie planów?

Na zatwierdzenie swoich planów czekają Węgry, Polska, Bułgaria i Szwecja.

W przypadku Polski i Węgier toczą się negocjacje, a przyczyną opóźnienia są ​​problemy związane z poszanowaniem praworządności

W przypadku Bułgarii przyczyną opóźnienia jest zmiana rządu i wcześniejsze wybory parlamentarne. Prace nad planem rozpoczął rząd byłego premiera Bojko Borisowa. Ale nowy rząd, który ma przedyskutować swój plan z Brukselą, wciąż nie powstał.

W przypadku Polski i Węgier toczą się negocjacje, a przyczyną opóźnienia są ​​problemy związane z poszanowaniem praworządności.

Polska wystąpiła o dotacje w wysokości 23,9 mld euro w ramach RRF i 12,1 mld euro pożyczek, a Węgry o 7,2 mld euro dotacji.

Źródło: aleBank.pl