GUS: na koniec 2019 roku wzrosła sprzedaż detaliczna, spadł wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej

GUS: na koniec 2019 roku wzrosła sprzedaż detaliczna, spadł wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej
Fot. stock.adobe.com/Funtap
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 5,2% r/r w listopadzie 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 2,4%.

Sprzedaż detaliczna (ceny stałe) wzrosła o 5,2% r/r w listopadzie - podał @GUS_STAT #GUS

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w listopadzie była wyższa niż przed rokiem o 5,9% i zmniejszyła się o 2,3% m/m, podano także w komunikacie.

Konsensus rynkowy przewidywał 4,2% wzrostu r/r w cenach stałych.

Narastająco w okresie styczeń-listopad br. sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 5,5% r/r.

Czytaj także: Dynamika konsumpcji uderza w sufit >>>

Spadł wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej

Ogólny wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej GUS wynosi 99,7 w grudniu 2019 r. wobec 100,2 w listopadzie i w porównaniu do 106,5 rok wcześniej – podał również Główny Urząd Statystyczny.

„Składowa dla przetwórstwa przemysłowego i usług kształtuje się na poziomie niższym od notowanego w listopadzie br., dotycząca handlu detalicznego – na wyższym poziomie. W przypadku budownictwa składowa kształtuje się na poziomie zbliżonym do notowanego w ubiegłym miesiącu. W stosunku do grudnia 2018 r. wartości wszystkich składowych są niższe” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Ciut optymizmu w budownictwie i handlu, mniej w przetwórstwie >>>

W grudniu 2019 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 105,4 wobec 105,8 miesiąc wcześniej i wobec 109,9 rok wcześniej.


„W grudniu 2019 r. wskaźnik ufności w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na dodatnim poziomie, zbliżonym do notowanego przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień (krajowego i zagranicznego) są pozytywne, choć nieco gorsze od sygnalizowanych w listopadzie br. Prognozy produkcji są mniej pesymistyczne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Zgłaszany jest niedobór zapasów wyrobów gotowych” – czytamy w komunikacie.

Wskaźnik ufności w budownictwie wyniósł 111,9 w grudniu br. wobec 111,7 miesiąc wcześniej i 115,4 rok wcześniej.

„Wskaźnik ufności w budownictwie kształtuje się w grudniu na dodatnim poziomie, podobnym jak przed miesiącem. Utrzymują się pozytywne oceny bieżącego portfela zamówień na rynku krajowym i zagranicznym, również prognozy zatrudnienia są optymistyczne i zbliżone do przewidywań formułowanych w listopadzie br.” – czytamy dalej.

Co ze wskaźnikiem ufności w handlu detalicznym?

Wskaźnik ufności w handlu detalicznym wyniósł 100,3 w grudniu 2019 r. wobec 99,9 w listopadzie br. i wobec i 110,6 rok wcześniej.

„W grudniu 2019 r. wskaźnik ufności w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie zbliżonym do sygnalizowanego przed miesiącem. Oceny sprzedaży zrealizowanej w ostatnich trzech miesiącach są nieco bardziej korzystne niż sygnalizowano w listopadzie br. Przewidywania dotyczące sprzedaży wskazują, że w najbliższych trzech miesiącach może ona nie zmienić się. Bieżący stan zapasów towarów jest uznawany za nadmierny” – podał także Urząd.

Wskaźnik ufności w usługach wyniósł w grudniu 89,9 wobec 91 miesiąc wcześniej i 99,9 rok wcześniej.

„W grudniu 2019 r. wskaźnik ufności w usługach kształtuje się na ujemnym poziomie, nieco niższym niż przed miesiącem. Oceny formułowane dla ostatnich trzech miesięcy zarówno w przypadku ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i popytu są negatywne. Prognozy popytu są pesymistyczne, zbliżone do formułowanych w listopadzie br.” – czytamy także w materiale.

Wskaźnik ocen diagnostycznych wyniósł w grudniu 100,2 wobec 101,5 miesiąc wcześniej i 101,2 rok wcześniej.

Wskaźnik ocen prognostycznych wyniósł w grudniu 99,3 wobec 99,2 miesiąc wcześniej i 111 rok wcześniej.

Źródło: ISBnews