GUS: inflacja wyniosła 4,4 proc. rdr w styczniu. Tempo wzrostu cen jednym z najszybszych od lat

GUS: inflacja wyniosła 4,4 proc. rdr w styczniu. Tempo wzrostu cen jednym z najszybszych od lat
Fot. stock.adobe.com/Guitafotostudio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 4,4% w ujęciu rocznym w styczniu 2020 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,9%, podał też GUS.
Wg wstępnych danych @GUS_STAT, w styczniu 2020 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,4% rdr, a w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,9%. #GUS #CPI #WskaźnikCen #statystyki #inflacja

GUS podał, że w styczniu w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały żywność i napoje bezalkoholowe oraz wyroby tytoniowe (6,7% r/r i 1,7% m/m), mieszkanie (4,9% r/r i 2,3% m/m) i transport (1,9% r/r i -1,2% m/m). 

Czytaj także: Inflacja najwyższa od 8 lat >>>

Czytaj także: Wskaźnik Przyszłej Inflacji w lutym w górę, rosną obawy o podwyżki cen >>>

Konsensus rynkowy wynosił 4,2% r/r.

Ministerstwo Rozwoju oczekuje spowolnienia inflacji w lutym

Inflacja będzie kształtować się w lutym na poziomie ok. 4,2% r/r wobec 4,4% r/r w styczniu 2020 r., prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju (MR).

Czytaj także: Recepta na inflację dla ostrożnych

„W ocenie MR w lutym wskaźnik cen spowolni w relacji do stycznia o ok. 0,6 pkt. proc. W porównaniu do lutego 2019 wskaźnik inflacji w bieżącym miesiącu powinien wynieść ok. 4,2%. Spowolnieniu presji cenowej sprzyjać powinny m.in. ceny w transporcie oraz łączności i komunikacji” – czytamy w komentarzu do danych GUS.

Źródło: ISBnews