GUS: inflacja wyniosła 2,9 proc. rdr w sierpniu. Ceny żywności nadal rosną

GUS: inflacja wyniosła 2,9 proc. rdr w sierpniu. Ceny żywności nadal rosną
Fot. stock.adobe.com/nattanan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 2,9% w ujęciu rocznym w sierpniu 2019 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się, podał też GUS.

W sierpniu 2019 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z sierpniem 2018 r. wzrosły o 2,9% #Inflacja #GUS @GUS_STAT

„W sierpniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 0,2%), transportu (o 0,5%), restauracji i hoteli (o 0,5%) oraz łączności (o 0,8%), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio po 0,05 pkt proc. i po 0,03 pkt proc. Niższe ceny w zakresie żywności (o 0,3%) oraz odzieży i obuwia (o 1,5%) obniżyły ten wskaźnik po 0,07 pkt proc.” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Wyższe koszty pracy napędzą inflację >>>

Wyższe ceny żywności

W porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 7,8%), w zakresie mieszkania (o 1,6%), restauracji i hoteli (o 4,7%), rekreacji i kultury (o 2,8%) oraz zdrowia (o 3,6%) podwyższyły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych odpowiednio o: 1,73 pkt proc., 0,39 pkt proc., 0,29 pkt proc. oraz po 0,18 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,4%), w zakresie łączności (o 0,7%) oraz transportu (o 0,2%) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o: 0,07 pkt proc., 0,03 pkt proc. i 0,02 pkt proc., podano także.

Poniżej zmiany % wskaźnika CPI w sierpniu w ujęciu r/r

% r/r
Ogółem2,9
   Żywność i napoje bezalkoholowe7,2
   Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe1,3
Odzież i obuwie-1,4
Użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii1,9
   Wyposażenie  mieszkania  i  prowadzenie gospodarstwa domowego0,7
Zdrowie3,6
Transport-0,2
Łączność-0,7
Rekreacja i kultura2,8
Edukacja3,1
Restauracje i hotele4,7
Inne towary i usługi0,7

Konsensus rynkowy – podobnie jak dane GUS według szybkiego szacunku – to 2,8% r/r.

Inflacja może sięgnąć 3,5% r/r w grudniu 

Inflacja konsumencka według drugiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) była w sierpniu br. o 0,1 pkt proc. wyższa niż konsensus rynkowy i szybki szacunek GUS. Za wysoki odczyt odpowiadały głównie ceny żywności (trend sezonowego spadku cen warzyw i owoców został zaburzony przez suszę). Ekonomiści spodziewają się, że inflacja może sięgnąć 3,5% r/r już w grudniu tego roku, a na początku przyszłego roku może zbliżyć się do 4% r/r.

Według ekonomistów, w kolejnych miesiącach na poziomie inflacji konsumenckiej będą nadal ważyć ceny żywności, a także m.in. restauracje i hotele – w tej kategorii ceny usług rosną wyraźnie już od początku roku. W kierunku obniżania wskaźnika CPI do końca roku będą działać ceny paliw oraz – ze względu na efekt wysokiej bazy sprzed roku związanej z podwyżka cen gazu w sierpniu 2018 r. – ceny nośników energii.

Wzrost cen energii oraz podwyżka płacy minimalnej od początku 2020 r.

Jednak to właśnie m.in. spodziewany od początku 2020 r. wzrost cen energii oraz podwyżka płacy minimalnej będą stały za tym, że inflacja na początku roku może sięgnąć nawet 4% r/r. Później jednak powinna wracać do celu banku centralnego (2,5% +/- 1 pkt proc.).

Ścieżka inflacji nie skłoni jednak – według analityków – Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do zmiany poziomu stóp procentowych przynajmniej do końca 2020 r.

Czytaj także: Inflacja powyżej wstępnego szacunku GUS >>>

„W połączeniu z niską bazą odniesienia z końca poprzedniego roku, ostatni kwartał br. będzie upływać pod znakiem wskaźnika CPI przekraczającego 3,0%r/r. W grudniu może on już zbliżyć się do górnej granicy odchyleń od celu NBP, tj. 3,5%” – ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek.

„Zakładamy, że zarówno główna miara inflacji jak i inflacja bazowa będą rosły w kolejnych miesiącach, do odpowiednio 4% i 3% na początku 2020 r.” – uważa ekonomista Santander Bank Polska Marcin Luziński.

„Z początkiem roku oczekujemy z kolei cały czas skokowego wzrostu inflacji CPI w okolice 4% r/r, gdyż skokowo zmieni się wpływ rocznego indeksu cen energii na wskaźnik inflacji CPI” – podsumowuje główny ekonomista BOŚ Banku Łukasz Tarnawa.

Źródło: ISBnews