GUS: inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. rdr; po takich danych RPP ponownie mocno podniesie stopy procentowe?
„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w kwietniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 12,3% (wskaźnik cen 112,3), a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 2% (wskaźnik cen 102,0)” – czytamy w komunikacie.
W kwietniu 2022 r. #ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do kwietnia 2021 r. o 12,3% (wskaźnik cen 112,3), a w stosunku do marca 2022 r. wzrosły o 2,0% (wskaźnik cen 102,0). https://t.co/K8f3fokvFP#GUS #statystyki #CPI #WskaźnikCen pic.twitter.com/UWO8hOA2Pb
— GUS (@GUS_STAT) April 29, 2022
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 12,7% r/r, nośników energii – wzrosły o 27,3% r/r, paliw do prywatnych środków transportu zwiększyły się o 27,8% r/r, podano w komunikacie.
Czytaj także: Mamy inflacyjny rekord, ale padną kolejne >>>
W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 4,2% m/m, nośników energii wzrosły o 2,4%, natomiast paliw do prywatnych środków transportu spadły o 0,8% m/m, podano także.
Konsensus rynkowy wyniósł 11,5% r/r.
Inflacja ponownie zaskakuje w górę, mocny wzrost cen żywności
Szybki szacunek GUS wskazuje, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w kwietniu o 12,3 proc. rdr, rynek oczekiwał wzrostu o 11,5 proc. rdr. W ocenie ekonomistów, zaskoczeniem jest głównie mocny wzrost cen żywności. W przyszłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych o 100 pb.
URSZULA KRYŃSKA, PKO BP:
Inflacja wystrzeliła, jak zwykle w ostatnim czasie. Ceny w ujęciu rocznym wzrosły o 12,3 proc., powyżej konsensusu.
„Głównym zaskoczeniem są ceny żywności, które w ujęciu miesiąc do miesiąca wzrosły 4,2 proc. My zakładaliśmy, że był to wzrost bliżej 3 proc. Inflację podbijały dodatkowo nośniki energii, a paliwa – chociaż mocno rosną w ujęciu rok do roku – to wyhamowały w ujęciu miesięcznym, tutaj mamy spadek. To podbicie inflacji wynikało zatem głównie z bardzo silnego wzrostu cen żywności.
Czytaj także: Inflacja w kwietniu pobiła kolejny rekord; szybko drożeje żywność >>>
Wydaje się, że szczyt inflacji będziemy mieć w miesiącach letnich, na poziomie ok. 13 proc. rdr”.
PIOTR BIELSKI, SANTANDER BANK POLSKA:
„Mamy kolejne duże zaskoczenie inflacją. To zaskoczenie w największym stopniu wynika z cen żywności i energii, natomiast wygląda na to, że inflacja bazowa też wzrosła – nasz szacunek w tej chwili to 7,3, może 7,4 proc. To kolejny wzrost do rekordowego poziomu i zapewne nie jest to koniec.
Czytaj także: Inflacja znów powyżej oczekiwań, RPP wysłuży cykl podwyżek stóp procentowych?
W dużym stopniu wzrost inflacji wynika więc z wyższych cen żywności i surowców energetycznych, ale też mamy do czynienia z wpływem mocno rozgrzanej gospodarki i rynku pracy.
Niewątpliwie jest to mocny argument za podwyżką stóp proc. o 100 pb na najbliższym posiedzeniu RPP.
Mieliśmy mocne dane o aktywności gospodarczej w marcu, a teraz mamy dużo wyższą inflację”.
MONIKA KURTEK, BANK POCZTOWY:
„Inflacja nadal mocno pnie się w górę. W kwietniu wskaźnik CPI osiągnął kolejny nie widziany od lat poziom, tj. od 1998 r. Niestety złamanie kolejnej bariery, tj. 13,0 proc. rdr, jest kwestią zaledwie 1-2 miesięcy. Szczyt inflacji możemy mieć w czerwcu br., choć biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie nie można wykluczyć, że będzie to później.
Szacunki wskazują, że w kwietniu mocno przyspieszyła także inflacja bazowa (po wykluczeniu cen żywności i energii) i wyniosła rekordowe 7,6 proc. rdr.
Rozpędzony wzrost cen towarów i usług w gospodarce nie zamierza póki co hamować. Na razie mamy coraz to nowsze impulsy inflacjogenne, natomiast nie widać na razie efektów zapoczątkowanych w październiku 2021 r. podwyżek stóp procentowych przez RPP. To, czego w najbliższym czasie należy oczekiwać, to dalsze podwyżki stóp procentowych (w maju w mojej ocenie o kolejne 100 pb) i dalsze przyspieszanie wskaźnika CPI. W całym roku średnia inflacja będzie dwucyfrowa i może przekroczyć 12,0 proc., zaś stopa referencyjna NBP może 'zatrzymać się’ na poziomie co najmniej 7,0 proc.”.
„Rekordowy wzrosty cen żywności 4,2 proc. mdm, duży energii, ale również inflacji bazowej. Gospodarka dostosowuje sie do nowego szoku cenowego (wojna), ale boom konsumpcyjny od paru lat pogarsza sytuację”.
„Inflacja w kwietniu 12,3 proc. rdr, poza 'naszym’ przedziałem 11,8-12,2 proc. Żywność w kosmosie +4,2 proc. mdm, energia +2,4 proc., spadek cen paliw o 0,8 proc. mdm. Inflacja bazowa wzrosła do 7,5-7,6proc. (tu brak jakiegokolwiek hamowania). RPP w środę +100”.
„To zasługuje na kolejne BUM! Wg wstępnego szacunku inflacja w kwietniu skoczyła do 12,3 proc. rdr. Wyżej od naszej prognozy (11,9 proc.) oraz konsensusu. Wzrost cen żywności (gigantyczne 4,2 proc. mdm) oraz energii (zapewne ceny opału). Inflacja bazowa w górę do 7,5-7,6 proc. rdr”.