Konsumenci w coraz gorszych nastrojach; wierzą jednak, że będzie lepiej

Konsumenci w coraz gorszych nastrojach; wierzą jednak, że będzie lepiej
Fot. stock.adobe.com/Worawut
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W sierpniu 2022 r. bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) osiągnął wartość -44,9 (spadek o 3,2 p.proc m/m i 30,3 p.p r/r).

„Wszystkie składowe wskaźnika uzyskały wartości niższe niż przed miesiącem. Największe spadki odnotowano dla ocen obecnej możliwości dokonywania ważnych zakupów oraz obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 6,3 pkt proc. i 3,6 pkt proc.). Dla pozostałych składowych wskaźnika spadki kształtowały się następująco: 3,3 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, 1,8 pkt proc. dla oceny przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz 1 pkt proc. dla oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju” – czytamy w komunikacie.

W odniesieniu do sierpnia 2021 r. obecna wartość BWUK jest niższa o 30,3 pkt proc.

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,4 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -30,8.

Na spadek wartości wskaźnika w największym stopniu wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 3,3 pkt proc. i 1,8 pkt proc.).

„Spadek o 1,2 pkt proc. wystąpił także dla oceny możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy. Wyższą wartość niż przed miesiącem odnotowano jedynie dla oceny przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 0,8 pkt proc.)” – czytamy dalej.

W sierpniu br. WWUK osiągnął wartość o 22 pkt proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2021 r.

Obawy o utratę pracy

GUS podał, że spośród osób pracujących (60,5% respondentów), zdecydowaną obawę utraty pracy lub zaprzestania prowadzenia własnej działalności odczuwa 1,9% respondentów. W przypadku wariantów odpowiedzi „możliwe” i „raczej nie” odsetek odpowiedzi wynosił odpowiednio 9,1% oraz 32,2%. Odsetek osób pracujących, które nie mają obaw, wyniósł 53,2%. Niewielka liczba respondentów pracujących (3,6%) nie miała zdania.

Dla 39,8% respondentów obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowi duże zagrożenie dla gospodarki w Polsce.

– czytamy dalej.

Wojna w Ukrainie

W przypadku 12,9% respondentów obecna sytuacja na terytorium Ukrainy stanowi duże zagrożenie dla ich osobistej sytuacji finansowej. Przeciętne zagrożenie odczuwa 32,1% odpowiadających na pytania dotyczące koniunktury konsumenckiej. Małe zagrożenie
deklaruje 34%, natomiast brak zagrożenia stwierdziło 21% respondentów, podał GUS.

W tym miesiącu przeprowadzono 1 542 wywiadów w okresie 1-10 sierpnia 2022 r.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan:

Nastroje Polaków są prawie tak złe jak w czasie najgłębszej pandemii. Największe obawy oraz złe oceny dotyczą sytuacji w kraju.

Wskaźnik oceny ostatnich 12 miesięcy zbliża się do swojego historycznego minimum z początku lat dwutysięcznych XX w.  Konsumenci oceniają również źle przyszłą sytuację w kraju.  Trochę lepiej postrzegamy kondycję swojego gospodarstwa domowego, ale również generalnie wartości wskaźników ocierają się o głębokie dno.

Oczywiście na takie postrzeganie rzeczywistości mają wpływ niezmiennie dwa czynniki. Niepewność co do rozwoju wojny na wschodzie oraz wysokie ceny towarów i usług. Do tego dochodzą zapewne zbliżające się wielkimi krokami problemy z zaopatrzeniem w energię i ciepło oraz wzrostami cen za nośniki energii.

W danych rysuje się jednak nutka optymizmu.

Polki i Polacy postrzegają obecną sytuację jako przejściową. Świadczą o tym lepsze oczekiwania co do przyszłości niż bieżąca ocena teraźniejszej sytuacji.  Pytanie czy ten optymizm nie zgaśnie wraz z początkiem nowego roku, gdy okaże się, że sytuacja gospodarcza kraju jest gorsza niż to rysują główne instytucje rządowe.

Źródło: Główny Urząd Statystyczny / GUS, ISBnews, Konfederacja Lewiatan