Grupa PZU zapowiada nową strategię rozwoju uwzględniającą czynniki ESG

Grupa PZU zapowiada nową strategię rozwoju uwzględniającą czynniki ESG
Fot. Materiały prasowe PZU
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa PZU planuje przyjąć wkrótce strategię zrównoważonego rozwoju uwzględniającą czynniki ESG - środowiskowe (environmental), społeczną odpowiedzialność (social responsibility) oraz ład korporacyjny (corporate governance), podał PZU. Strategia ESG będzie zawierała wskaźniki efektywności, obejmie też kluczowe inicjatywy wspierające ich realizację, m.in. politykę zrównoważonego inwestowania, zaznaczono.

Nad wdrożeniem tzw. czynników ESG w swojej działalności pracuje już Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU (TFI PZU). Podejmując decyzje inwestycyjne spółka będzie uwzględniała takie elementy, jak kwestie środowiskowe, społeczna odpowiedzialność oraz ład korporacyjny.

Widzimy coraz większe zainteresowanie zrównoważonym inwestowaniem.

„Nacisk na ESG kładą nie tylko legislatorzy, ale również coraz częściej inwestorzy, którzy chcą lokować swój kapitał z uwzględnieniem czynników środowiskowych, społecznej odpowiedzialności i ładu korporacyjnego” – powiedział wiceprezes TFI PZU Marcin Żółtek, cytowany w komunikacie. 

Czytaj także: Grupa PKO Banku Polskiego wspiera transformację energetyczną Polski >>>

W 2025 roku aktywa ESG mają stanowić nawet 57% wartości wszystkich europejskich funduszy inwestycyjnych

Według badania przeprowadzonego przez PwC Luxembourg, na które powołuje się PZU, w 2025 roku aktywa ESG mają stanowić nawet 57% wartości wszystkich europejskich funduszy inwestycyjnych wobec zaledwie 15% w 2019 roku. 

Przepisy dotyczące inwestowania ESG to m.in. pokłosie ogłoszonego przez Komisję Europejską tzw. Zielonego Ładu pod koniec 2019 r. Pierwszym z efektów prac legislacyjnych jest rozporządzenie SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation) Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), które obliguje sektor usług finansowych do upublicznienia do 10 marca 2021 r. informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem. Ma to zapewnić inwestorom powszechny dostęp do wiarygodnych, szczegółowych i możliwych do porównywania danych.  

Wdrożenie rozporządzenia wprowadzającego taksonomię

Następnym krokiem będzie wdrożenie rozporządzenia wprowadzającego taksonomię, czyli narzędzie klasyfikujące, które zapewni inwestorom możliwość podejmowania decyzji o lokowaniu swoich środków z uwzględnieniem czynników zrównoważonego rozwoju. Na taksonomię złoży się 6 głównych celów środowiskowych, a wdrażana będzie dwuetapowo. W 2022 r. zaczną obowiązywać pierwsze dwa cele, a rok później pozostałe cztery, przypomina PZU. 

„W TFI PZU nie czekamy z działaniami i już teraz pracujemy nad uzupełnieniem tradycyjnych kryteriów oceny ryzyka o te z obszaru ESG. Będą to m.in. własne metodyki scoringu na rynku długu czy akcji, zwiększenie zaangażowania w projekty OZE oraz związane z transformacją energetyczną, a także uwzględnienie czynników ESG na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego na rynku nieruchomości. Widzimy duże szanse na rozwój w obszarze inwestycji odpowiedzialny społecznie” – podkreślił prezes TFI PZU Robert Kubin. 

TFI PZU jest częścią Grupy PZU. Obecnie zarządza aktywami o wartości 35 mld zł.

Grupa PZU jest największą instytucją finansową w Europie Środkowo-Wschodniej. Wartość jej skonsolidowanych aktywów przekroczyła w 2019 roku 343 mld zł. Ma 22 mln klientów w pięciu krajach. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.

Źródło: ISBnews