Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie ws. wykorzystania chmury obliczeniowej

Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie ws. wykorzystania chmury obliczeniowej
Źródło: Grupa Azoty Puławy
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa Azoty i Microsoft podpisały porozumienie na rzecz wykorzystania chmury obliczeniowej m.in. w zakresie rolnictwa precyzyjnego, inkubowania inicjatyw technologicznych, zmieniających sektor produkcji oraz rozwoju kompetencji pracowników grupy, podała Grupa Azoty.

Dzięki możliwościom chmury obliczeniowej Microsoft, Grupa Azoty będzie w stanie minimalizować wpływ swojej działalności na środowisko. Ponadto – otwarty we współpracy z Microsoft Technology Center – inkubator technologii, zajmie się prototypowaniem rozwiązań na rzecz jeszcze szybszej ewolucji całego sektora nawozowo-chemicznego w Polsce i Europie, zaznaczono.

Czytaj także: Nowa spółka Asseco Cloud będzie wspierać klientów we wdrażaniu rozwiązań chmurowych >>>

Sztuczna inteligencja to krok w kierunku większej efektywności i ograniczenia kosztów operacyjnych prowadzonej działalności.

„Nie wyobrażamy sobie podnoszenia konkurencyjności bez innowacyjnych rozwiązań, wykorzystujących sztuczną inteligencję. Systemy rolnictwa precyzyjnego, dzięki którym rolnicy mogą zaplanować odpowiednią strategię nawożenia upraw, to jeden z wymiernych efektów wdrażania innowacyjnych technologii w Grupie Azoty. Jestem przekonany, że podpisane porozumienie otworzy przed nami kolejne możliwości i rynki w zakresie wykorzystania nowych technologii” – powiedział prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc, cytowany w komunikacie.

Projekt wzmocnienia kultury innowacyjności w Grupie Azoty

Jednym z kluczowych elementów podpisanego porozumienia o współpracy jest projekt wzmocnienia kultury innowacyjności w Grupie Azoty, wsparty wdrożeniem odpowiednich narzędzi i serii szkoleń dla specjalistów IT w przedsiębiorstwie, przykładowo z zakresu Microsoft 365. Zespół IT Grupy Azoty dołączy również do Enterprise Skills Initiative, programu Microsoft kształcącego ekspertów o najwyższych kompetencjach chmurowych.

„Cyfrowa transformacja zaczyna się od ludzi. Technologia idzie z nią tak naprawdę w parze. Aby myśleć o rozwoju gospodarki cyfrowej w Polsce musimy mieć pewność, że pracownicy mają dostęp do odpowiednich technologii i są wyposażeni w wiedzę oraz mapę pomagającą się poruszać po tym świecie. To dla nas bardzo ważny moment, kiedy do grona innnowatorów Polskiej Doliny Cyfrowej dołącza przedsiębiorstwo o takiej skali i obecności na rynkach, które od lat wyznacza kierunki działań i rozwoju dla tego sektora na poziomie europejskim” – dodał członek zarządu Microsoft w Polsce Michał Gołębiewski.

Inkubator dla startupów

W ramach podpisanego porozumienia, Grupa Azoty przy wsparciu Microsoft i ekspertów firmy z ramienia Microsoft Technology Center uruchomi inkubator dla startupów – inicjatyw technologicznych we wczesnej fazie rozwoju, skupionych wokół branży chemicznej, wynika z materiału.

Jedną z płaszczyzn współpracy pomiędzy Microsoft i Grupą Azoty będzie również rozwój technik obrazowania satelitarnego wykorzystywanego w rolnictwie precyzyjnym w oparciu o chmurę obliczeniową. Przełomowe rozwiązania z zakresu bezinwazyjnej analityki gleb przy wykorzystaniu danych pochodzących z satelity, ukierunkowane będą na wsparcie klientów Grupy Azoty w kompleksowej optymalizacji zarządzania uprawami rolnymi, podsumowano.

Czytaj także: Kontrowersje wokół opodatkowania usług chmurowych >>>

Microsoft to globalny koncern technologiczny.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produktu jak melamina, kaprolaktam, poliamis, alkohole OXO , czy biel tytanowa mają również również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychodu ze sprzedaży sięgnęłt 10,52 mld zł w 2020 r.

Źródło: ISBnews