GPW przekaże dochód z obrotów akcjami Allegro na walkę z COVID-19

GPW przekaże dochód z obrotów akcjami Allegro na walkę z COVID-19
Fot. stock.adobe.com/sharafmaksumov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie przekaże drugą darowiznę na walkę z pandemią koronawirusa. Na wsparcie walki z COVID-19 GPW przekaże kwotę 680 tys. zł, cały rekordowy zysk z tytułu obrotu akcjami spółki Allegro w dniu debiutu.
Zarząd @GPW_WSExchange zdecydował o przekazaniu całego dochodu Giełdy z tytułu obrotu akcjami @Allegro_Group w dniu debiutu na walkę z koronawirusem, wysokość darowizny wyniesie 680 tys. zł #GPW #Allegro #giełda #koronawirus #COVID19

Zarząd GPW zdecydował o przekazaniu całego dochodu Giełdy z tytułu obrotu akcjami Allegro w dniu debiutu tej spółki (12 października br.) na walkę z koronawirusem. Wysokość darowizny wyniesie 680 tys. zł. Decyzję tę zatwierdziła Rada Giełdy.

Czytaj także: Allegro, największe IPO w tej dekadzie na Warszawskiej Giełdzie >>>

– Poniedziałkowy debiut spółki Allegro przyniósł rekordowy poziom obrotów akcjami na Głównym Rynku – ponad 5,2 miliarda złotych. Cieszymy się, że w tym trudnym dla społeczeństwa okresie, Zarząd i Rada Giełdy postanowiły wykazać się wyjątkową solidarnością z podmiotami zaangażowanymi w bezpośrednią walkę z koronawirusem i całkowity dochód z obrotu akcjami Allegro na tej wyjątkowej, poniedziałkowej sesji przeznaczyć właśnie na walkę z COVID-19 – powiedział Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin.

Wartość obrotu akcjami spółki Allegro na sesji 12 października wyniosła niemal 4 mld zł

Wartość obrotu akcjami spółki Allegro na sesji 12 października wyniosła niemal 4 mld zł, czyli prawie tyle, ile przez pół roku wyniosły obroty na całym rynku NewConnect (4,1 mld zł), zrzeszającym obecnie 376 mniejszych spółek.

– Zastanawialiśmy się w gronie zarządu GPW jak najlepiej uczcić ten sukces i doszliśmy do wniosku, że najlepiej świętuje się poprzez dzielenie tego sukcesu z innymi.  W związku z tym postanowiliśmy całkowity  zysk Giełdy z pierwszego dnia notowań akcji Allegro, 680 tysięcy złotych, przeznaczyć na wsparcie walki z koronawirusem – powiedział Prezes Zarządu GPW Marek Dietl.

Czytaj także: Allegro zastąpi mBank w indeksie WIG20 >>>

Prezes GPW zauważył, że większą część przychodów z obrotu akcjami uzyskują biura i domy maklerskie, zaś na samą giełdę przypada między 10 a 30% przychodu.

–  Pragniemy zaapelować do pozostałych uczestników rynku, aby część dochodów z pierwszego dnia obrotu akcjami Allegro również przekazali na walkę z koronawirusem. Podzielmy się tym sukcesem polskiego rynku kapitałowego z całym społeczeństwem, a szczególnie z tymi, którzy zostali dotknięci pandemią – powiedział Prezes Marek Dietl.

To już kolejna decyzja Zarządu i Rady Giełdy o wsparciu walki z COVID-19. W marcu GPW przekazała darowiznę w wysokości 1 mln zł dla Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Siedlcach i Radomiu na zakup sprzętu umożliwiającego wykonywanie badań w kierunku wykrywania wirusa SARS-CoV-2. Na początku maja ruszyły pracownie diagnostyczne wykorzystujące zakupiony sprzęt.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych / GPW