GPW Bechmark od 19 marca wprowadza Miesięczny Wskaźnik Obrotu
Jak podano, kwalifikacja spółki do danego indeksu w ramach rewizji rocznej lub korekty kwartalnej odbywać się będzie dodatkowo w oparciu o Miesięczny Wskaźnik Obrotu (MWO).
Wyznaczany będzie on niezależnie dla indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 i WIG30.
Wskaźnik jest obliczany jako mediana dziennego wolumenu obrotu w predefiniowanym okresie.
Czytaj także: Giełda: docelowo WRR wskaźnikiem alternatywnym dla WIBOR-u
Jak obliczane są punkty rankingowe?
Ponadto, punkty rankingowe spółek na potrzeby rankingu tych indeksów obliczane będą według wzoru: R(1)=0,4*sT(i) + 0,6*sC(i).
Gdzie sT(i) to procentowy udział w obrotach akcjami spółki „i” w łącznych obrotach akcjami spółek uczestniczących w rankingu.
Natomiast sC(i) to procentowy udział wartości akcji w wolnym obrocie spółki „i” w wartości akcji w wolnym obrocie spółek uczestniczących w rankingu.
Czytaj także: GPW Benchmark: w marcu zmiany w metodzie opracowywania indeksów giełdowych
Tylko spółki z siedzibą w Polsce
GPW podała, że na listę uczestników indeksu mWIG40 nie mogą być wpisane spółki z siedzibą poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, notowane jednocześnie na rynku regulowanym i innych rynkach, o wartości rynkowej w dniu rankingu powyżej mediany kapitalizacji rynkowej spółek z WIG20.
Analogicznie, na listę uczestników sWIG80 nie mogą być wpisane spółki z siedzibą poza Polską, notowane też na innych rynkach, o wartości rynkowej powyżej mediany kapitalizacji spółek z mWIG40.
Wartość mediany obliczana jest na podstawie wartości rynkowej spółek w okresie ostatnich trzech miesięcy przed dniem rankingu.
Czytaj także: GPW: powstanie „Indeks Łukasiewicza” grupujący najbardziej innowacyjne spółki