Godzina dla Ziemi: na symboliczne 60 minut na całym świecie zgasną światła

Godzina dla Ziemi: na symboliczne 60 minut na całym świecie zgasną światła
Żarówki Fot. stock.adobe.com/Coloures-Pic
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
30 marca o godzinie 20.30 miliony ludzi na całym świecie, jak co roku, zgaszą światło na symboliczne 60 minut - Godzinę dla Ziemi WWF. W ten sposób pokażą troskę o przyszłość środowiska naturalnego.

#GodzinadlaZiemi to akcja zainicjowana przez #WWF, która odbywa się zawsze w ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 r.

Godzina dla Ziemi to akcja zainicjowana przez WWF, która odbywa się zawsze w ostatnią sobotę marca, począwszy od 2007 roku. Tego dnia, zarówno osoby prywatne, jak i samorządy, instytucje oraz firmy, mają szansę wyrazić troskę o środowisko naturalne i naszą planetę. Wyłączając światło na godzinę, pokazujemy, że zależy nam na przyszłości Ziemi. Jest to również okazja do zastanowienia się nad pogłębiającymi się w wyniku działalności człowieka zmianami klimatu i nad tym, jak każdy
z nas może zaangażować się w ochronę środowiska.

Ile energii zaużywają tradycyjne żarówki?

Źródło: Danfoss Poland

To również dobra okazja, aby się przypomnieć sobie, jak na co dzień możemy oszczędzać energię, co nie tylko przyniesie nam wymierne oszczędności, ale również, poprzez zmniejszenie naszego śladu węglowego, istotnie ograniczy negatywny wpływ na środowisko, w którym żyjemy. Nie tylko wyłączenie światła jest działaniem na rzecz Ziemi. Na co dzień mamy do tego wiele okazji, zarówno w pracy jak i w domu. Oszczędzając energię pamiętajmy zarówno o prądzie, jak i cieple – to ono stanowi ponad 70% zużycia energii w naszych domach.

Recykling plastikowych butelek

Źródło: Danfoss Poland

1. Dostosuj temperaturę do warunków użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Nie nagrzewaj ich nadmiernie -obniżenie temperatury o1ºCprzyczynia się do zmniejszenia kosztów ogrzewania nawet do 6%. Optymalna temperatura dla człowieka to 20-21ºC., podczas snu lub gdy Cię nie ma w domu obniżaj temperaturę do 18ºC.

2. Podczas wietrzenia pokoju zamknij dopływ ciepła zakręcając termostaty przy grzejnikach lub wyłączając ogrzewanie podłogowe.

3. Nie zostawiaj włączonego komputera w nocy lub na weekend.

4. Włączaj drukarkę, dopiero gdy przygotujesz całość materiału do wydrukowania. Drukarka włączona non-stop do 93% energii zużywa na tryb czuwania (stand-by), a tylko 7% na samo drukowanie!

5. Nie drukuj e-maili, jeżeli to nie jest bezwzględnie konieczne.

6. Przyciskstand-byjest najbardziej podstępnym pożeraczem prądu, którego wpływ na klimat możemy zredukować bez konieczności ponoszenia jakichkolwiek nakładów finansowych. Czerwona dioda sygnalizująca stan czuwania urządzenia, świadczy o tym, że cały czas z sieci pobierany jest prąd.

7. Wymień tradycyjne żarówki na LEDy – to najszybszy i najbardziej efektywny sposób na generowanie oszczędności.

8. Kupuj mniej – przed zrobieniem kolejnych zakupów zastanów się czy te wszystkie nowe rzeczy są Ci na pewno potrzebne

9. Nie marnuj żywności – kupuj tyle ile jesteś w stanie zjeść i przechowuj ją w odpowiednich warunkach

10. Wybieraj mniej emisyjne środki transportu – pociąg zamiast samolotu, rower zamiast samochodu.

11. Ogranicz zużycie plastiku – zwłaszcza jednorazowego. Czy wiesz, że na wyprodukowanie jednej butelki PET potrzeba ok. 0,7 kWh energii? Rezygnując z wody butelkowanej możesz zaoszczędzić, a przy okazji istotnie zredukować zużycie energii i ilość plastikowych odpadów, które w liczbie ponad 8 mln ton trafiają corocznie do oceanów.

Oświetlenie jarzeniowe

Źródło: Danfoss Poland

 

Źródło: Danfoss Poland