Global Forum on Nicotine w Warszawie

Global Forum on Nicotine w Warszawie
Źródło: Global Forum on Nicotine
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W Warszawie od 21 do 24 czerwca odbywała się 10. edycja Światowego Forum Nikotyny (Global Forum on Nicotine). Forum zgromadziło naukowców, lekarzy, decydentów, producentów oraz dystrybutorów produktów zawierających nikotynę i wszystkich innych potencjalnych interesariuszy zainteresowanych ograniczaniem szkodliwości palenia tytoniu.

Uczestnicy konferencji wskazywali na wady koncentrowania się wyłącznie na eliminacji produktów tytoniowych, uznając, że prohibicja często prowadzi do niezamierzonych przez jej twórców konsekwencji.

Zwracali uwagę, że jeśli usunie się spalanie, to szkody związane ze wdychaniem razem z dymem tysięcy toksycznych chemikaliów zostaną znacznie zmniejszone.

Obecne podejście do kontroli palenia tytoniu wywarło pozytywny wpływ na zdrowie obywateli, zwłaszcza w krajach o wysokich dochodach na głowę mieszkańca. Równocześnie nadal 80% palaczy żyje w krajach o niskich i średnich dochodach.

Kraje te mają mniejsze możliwości oferowania swoim populacjom wsparcia w rzucaniu palenia, a systemy opieki zdrowotnej są mniej zdolne do zarządzania wczesną diagnozą i leczeniem chorób związanych z paleniem.

Tymczasem możliwa jest redukcja szkód spowodowanych przez tytoń, przy użyciu bezpieczniejszych produktów nikotynowych.

Przykład z Japonii

W trakcie bogatego programu Forum dyskutowano o bezpieczniejszych produktach zawierających nikotynę takich jak e-papierosy, torebki nikotynowe i produkty tytoniowe do stosowania w podgrzewaczach. Część z nich jest już dość popularna w Polsce, a inne zyskują na popularności zastępując palenie tytoniu np. powszechnymi w krajach skandynawskich snus – saszetkami z nikotyną.

Prof. Gerry Stimson, wskazał na przykład Japonii gdzie pojawienie się na rynku podgrzewaczy tytoniu spowodowało, że rynek papierosów załamał się o około 40%. Trudno sobie wyobrazić organ zdrowia publicznego lub krajowy, który uzyskałby tego rodzaju redukcję w korzystaniu z papierosów, poprzez jakąś politykę publiczną lub zdrowotną.

Zwrócił uwagę, że siły rynkowe w ten sposób przenoszą koncerny tytoniowe z produkcji i sprzedaży papierosów w kierunku firm nikotynowych.

Jessica Harding stwierdziła, że ten rok jest ważny dla przyszłości redukcji szkód tytoniowych, ponieważ w listopadzie odbędzie się w Panamie dziesiąta sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Światowej Organizacji Zdrowia o ograniczeniu użycia tytoniu (ramowa konwencja antytytoniowa WHO).

Każdy sposób na ograniczenia palenia tytoniu jest dobry?

Clive Bates bardzo krytycznie odniósł się do opinii podawanych przez WHO, która nie chce uznać innowacji, jaką są produkty nikotynowe.

W WHO uważają, że produkty te powinny być regulowane dokładnie w taki sam sposób, jak papierosy – mówił.

Czyli mamy tu do czynienia z całkowicie niezróżnicowanym podejściem do produktów wysokiego i niskiego ryzyka. Umieszcza się je więc w ramach regulacyjnych, które mówią, że produkty te są tak samo szkodliwe i problematyczne jak produkty papierosowe, co nie jest prawdą.

Jak długo nikotyna jest wiązana z paleniem, tak długo uważana jest za tak samo szkodliwą. Kiedy oddzieli się ją od spalania tytoniu, to okazuje się, że tak nie jest.

Źródło: BANK.pl