Giełdy w USA w górę, indeks Nasdaq z historycznym rekordem
Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 185 punktów, czyli 0,68 proc. i wyniósł 27.386,98 pkt.
S&P 500 zwyżkował 0,64 proc. i wyniósł 3.349,16 pkt.
Nasdaq Comp. poszedł w górę 1,0 proc., do 11.108,07 pkt.
Wzrostom przewodziły największe spółki technologiczne
Facebook zyskał ponad 6 proc., Apple podrożał prawie 3 proc., a po około 1 proc. zyskały Netflix, Amazon i Microsoft. Wszystkie z tych spółek zachowują się lepiej niż indeks S&P 500 od początku obecnej fali wzrostów zapoczątkowanych pod koniec marca 2020 roku.
Akcje Bristol-Myers rosły 2 proc. po tym, jak spółka podała, że w 2020 roku finansowym spodziewa się zysku na akcję w przedziale 6,10-6,25 USD wobec 6,00-6,20 USD spodziewanych wcześniej.
ViacomCBS zyskał 4 proc. Skorygowany zysk na akcję w II kw. wyniósł 1,25 USD wobec oczekiwanych 94 centów.
Notowania MetLife spadały o 0,5 proc. Firma ubezpieczeniowa podała w raporcie kwartalnym, że skorygowany zysk na akcję wyniósł 83 centy wobec oczekiwanych 91 centów.
Negocjacje dot. uruchomienia nowego pakietu stymulującego dla amerykańskiej gospodarki
W centrum uwagi inwestorów utrzymują się negocjacje dotyczące uruchomienia nowego pakietu stymulującego dla amerykańskiej gospodarki.
„Na razie nie ma znaczącego postępu w rozmowach” – powiedział przewodniczący większości Republikanów w Senacie Mitch McConnell.
„Naszym celem jest próba porozumienia w najważniejszych kwestiach do piątku. Bez tego trudno będzie zawrzeć umowę” – powiedział Mnuchin po spotkaniu w środę z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i przywódcą Demokratów w Senacie Chuckiem Schumerem.
Od 1 sierpnia wygasł dodatek do zasiłku dla bezrobotnych w wysokości 600 USD, a od piątku Kongres USA będzie miał przedłużoną przerwę w obradach. Media liczą, że dodatek zostanie podtrzymany w wysokości 400 USD, co byłoby kompromisem między propozycją Demokratów w postaci utrzymania dodatku do zasiłku w wysokości 600 USD, a pomysłem Republikanów, by obniżyć dodatkowe świadczenie do 200 USD.
„Potrzebne jest większe wsparcie fiskalne, aby zapewnić pomoc dla gospodarstw domowych, małych przedsiębiorstw oraz władz stanowych i lokalnych, które poniosły ciężar zastoju gospodarczego do czasu nastania trwałego ożywienia gospodarczego” – powiedziała w środę prezes Fedu z Cleveland Loretta Mester.
Liczba nowych bezrobotnych
Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 1,186 mln. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 1,4 mln, wobec 1,435 mln poprzednio, po korekcie z 1,434 mln.
„Była obawa, że liczba nowych bezrobotnych będzie wyższa, dlatego obecny odczyt stanowi zachętę dla inwestorów na giełdach” – powiedział Yousef Abbasi, strateg ds. globalnego rynku StoneX.
Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 16,107 mln w tygodniu, który skończył się 25 lipca wobec oczekiwanych 16,900 mln i poprzednio 16,951 mln, po korekcie z 17,018 mln.
Liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA w lipcu wzrosła o 576,1 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2019, po wzroście o 305,5 proc. miesiąc wcześniej – wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.
„Niezaufane chińskie aplikacje”
Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał m.in. amerykańskie firmy do zablokowania chińskich aplikacji w ich sklepach z aplikacjami, sygnalizując, że amerykańskie wysiłki zmierzające do wyrzucenia chińskiej technologii z amerykańskich komputerów i smartfonów wykraczają daleko poza naciski na wymuszenie sprzedaży lub zamknięcie TikToka.
Pompeo stwierdził w środę, że „niezaufane chińskie aplikacje”, takie jak TikTok i WeChat, stanowią „poważne zagrożenie dla danych osobowych obywateli USA i są potencjalnym narzędziem dla chińskich treści i cenzury”.
Walka z COVID-19
Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 18,8 mln – wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na COVID-19 ponad 707 tys. osób.
W ciągu ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych odnotowano 1 262 zgony z powodu koronawirusa i kolejnych 53 158 przypadków zakażenia – podał w środę wieczorem czasu lokalnego Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.
Zobacz więcej najnowszych wiadomości o pandemii koronawirusa >>>
Oznacza to, że od początku epidemii w USA potwierdzono 4,82 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do blisko 158 tysięcy.
Od wielu tygodni najwięcej przypadków COVID-19 diagnozowanych jest na południu i zachodzie USA, m.in. w Arizonie. Według władz tego stanu zakażenie koronawirusem potwierdzono m.in. u połowy z ponad 500 więźniów osadzonych w zakładzie karnym w Tucson.
Bądź na bieżąco z tematem koronawirusa – zapisz się na nasz newsletter >>>
Najnowsze dane, jak i prognozy wielu ekspertów nie potwierdzają optymizmu prezydenta Donalda Trumpa, który zapewnił w środę, że „wirus zniknie”. „Nie ma najmniejszych wątpliwości: to zniknie” – powiedział Trump na konferencji prasowej.