Gdzie studenci znajdą najtańsze mieszkania na wynajem?

Gdzie studenci znajdą najtańsze mieszkania na wynajem?
Fot. stock.adobe.com/contrastwerkstatt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Różnice w cenach mieszkań na wynajem mogą być naprawdę duże. Przedstawiamy koszty wynajmu mieszkań w miastach akademickich.

W zestawieniu najdroższą lokalizacją jest Warszawa, gdzie za dwupokojowe #mieszkanie #student musi zapłacić średnio 2300 zł miesięcznie #wynajem #najem

Częstym rodzajem lokali najmowanych przez studentów są mieszkania dwupokojowe, które pozwalają na zamieszkanie parze, ew. dwóm lub trzem znajomym studentom. Jako, że różnice w cenach pomiędzy kawalerką a mieszkaniem dwupokojowym bywają naprawdę niewielkie, to studenci właśnie preferują takie lokale. Do porównania Metrohouse przyjęło standardowe mieszkanie dwupokojowe o powierzchni ok. 38-44 m kw., umeblowane, z przynajmniej podstawowym wyposażeniem. Podane poniżej ceny obejmują czynsz dla właściciela mieszkania, opłaty do wspólnoty/spółdzielni, jednak należy jeszcze doliczyć opłaty licznikowe.

Czytaj także: 7 rad dla właściciela mieszkania na wynajem. Rusza sezon najmu >>>

Jak można się było spodziewać, w zestawieniu najdroższą lokalizacją jest Warszawa, gdzie za dwupokojowe mieszkanie student musi zapłacić średnio 2300 zł miesięcznie. Oczywiście w ramach poszukiwań znajdziemy też tańsze mieszkania, nawet po 1600-1700 zł, jednak są to lokale na obrzeżach miasta, co dla studenta oznacza dłuższe dojazdy na uczelnię, więc nie są to oferty, które cieszą się wyjątkową popularnością. Inną grupą mieszkań, które można znaleźć poniżej średniej rynkowej są mieszkania bez mebli, czy o niższym standardzie. Tylko od portfela studenta zależy, czy jest w stanie zaakceptować taką ofertę, która wymaga doinwestowania. Oferta na stołecznym rynku jest jednak tak szeroka, że nawet mimo zbliżającego się roku akademickiego, można spokojnie znaleźć dobre oferty.

Czytaj także: Chcesz wynająć mieszkanie studentom? Zobacz, jak niewielkim kosztem zwiększyć zyski >>>

Drogo też jest w Gdańsku. Za 2 pokoje zapłacimy średnio 2100 zł. Jak twierdzą specjaliści z Metrohouse, w przypadku Trójmiasta mamy do czynienia z dość specyficzną sytuacją, kiedy właściciele w roku akademickim wynajmują mieszkania studentom, podczas gdy w sezonie wakacyjnym mieszkania trafiają na rynek najmu krótkoterminowego. Wysyp mieszkań deweloperskich w ostatnich latach sprawił, że znacznie poprawił się standard mieszkań na wynajem, przez co właściciele, mimo dużej konkurencji, dość mocno w ostatnich latach wywindowali ceny wynajmu.

Trzecie miejsce w zestawieniu zajmuje Wrocław. Choć średnia cena wynajmu nie przekracza 2000 zł, to jest to trzecia po Warszawie i Gdańsku lokalizacja pod względem cen za wynajem mieszkania. Nieco taniej jest w Krakowie, gdzie średnio 2 pokoje wynajmiemy za 1800 zł. Grupą miast o zbliżonych cenach (średnio po 1600 zł) są Katowice, Lublin i Poznań.

Kolejne w zestawieniu 3 miasta, czyli Łódź, Rzeszów i Olsztyn dają nam możliwość wynajmu średnio za 1500 zł. Jednak nie są to najtańsze lokalizacje. Taniej wynajmiemy mieszkanie w Białymstoku, Bydgoszczy, Toruniu i Zielonej Górze.

Czytaj także: Studenci siłą napędową rynku najmu. Jakie mieszkania wybierają?

MiastoŚrednia cena wynajmu mieszkania 2 pok.
Warszawa2300
Gdańsk2100
Wrocław1900
Kraków1800
Katowice1600
Lublin1600
Poznań1600
Łódź1500
Rzeszów1500
Olsztyn1500
Białystok1400
Bydgoszcz1300
Toruń1300
Zielona Góra1200

Źródło: Metrohouse

 

Źródło: Marcin Jańczuk, Metrohouse