Stopy procentowe pozostaną bez zmian przez wiele miesięcy?

Stopy procentowe pozostaną bez zmian przez wiele miesięcy?
Gabriela Masłowska By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=45283103
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Uważam, że istnieje szansa na to, że stopy procentowe będą mogły ukształtować się na obecnym poziomie przez wiele miesięcy, powiedziała członkini Rady Polityki Pieniężnej Gabriela Masłowska.

Uważam, że istnieje szansa na to, że stopy procentowe będą mogły ukształtować się na obecnym poziomie przez wiele miesięcy.

„Jeżeliby tak faktycznie się stało, dawałoby to członkom RPP komfort obserwowania skutków dotychczasowych podwyżek, które wpływają na różnego typu procesy gospodarcze z przesunięciem czasowym rzędu kilku kwartałów. Utrzymywanie stóp procentowych na obecnym poziomie przez wiele miesięcy miałoby taką zaletę, że wprowadzałoby do naszej gospodarki dodatkowy element stabilności. Oczywiście w prowadzeniu polityki pieniężnej potrzebna jest czujność oraz elastyczność” – napisała Masłowska w artykule opublikowanym na stronie Radia Maryja.

Co mogłoby przemawiać za podwyżkami stóp procentowych?

Oceniła, że argumentem za podwyżkami stóp procentowych mógłby być wysoki wzrost gospodarczy w przyszłym roku w warunkach rosnącej inflacji.

Czytaj także: Cezary Kochalski z RPP: zatrzymanie podwyżek stóp procentowych właściwe >>>

„Obecnie taki scenariusz uważam jednak za mało prawdopodobny, gdyż na przykład w 2023 roku możemy oczekiwać raczej dość silnego ochłodzenia gospodarczego spowodowanego splotem różnych czynników, które mają w dużym stopniu charakter globalny” – napisała członkini RPP.

Cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku 2021 r., a następnie podwyższała je przez 10 kolejnych miesięcy, do września br. Łącznie podstawowa stopa referencyjna wzrosła w tym okresie z 0,1% do 6,75%. W październiku i listopadzie RPP zdecydowała o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian.

Czytaj także: „Brak podwyżek stóp procentowych to błąd, za który zapłacą miliony Polaków” >>>

6 października br. Sejm powołał jako swoich przedstawicieli do RPP – na sześcioletnią kadencję – Gabrielę Masłowską i Iwonę Dudę.

Źródło: ISBnews