Fundusze europejskie: Na chłopski rozum

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2010.11.foto.036.a.200xW latach 2004-2010 rolnicy i przedsiębiorcy działający na obszarach wiejskich zgłosili 3,5 mln wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach PROW o łącznej wartości ponad 28 mld zł.

Z ostatnich danych MRiRW wynika, że podpisano umowy na łączną kwotę ponad 21 mld zł (2,6 mln umów/decyzji). Zrealizowane już płatności przekraczają 15 mld zł, w tym 12 mld zł ze środków unijnych. Polska jest obecnie liderem Unii Europejskiej w realizacji dotacji PROW, znajdujące się na drugiej pozycji Niemcy wypłaciły ze swojego programu o 500 mln euro mniej, a wynik Francji jest niższy o 750 mln euro. ARiMR realizuje 14 działań PROW i ma do rozdysponowania na ten cel 13,7 mld euro. Obsługą pozostałych ośmiu zajmują się samorządy województw, a po jednym Agencja Rynku Rolnego i FAPA. W ramach działań delegowanych jest do zdobycia 3,5 mld euro. W tym roku do beneficjentów trafi łącznie ponad 10 mld zł i będzie to absolutnie rekordowa kwota.

Koperta z Brukseli

W latach 2004-2009 płatności bezpośrednie zrealizowane przez ARiMR wyniosły ponad 47,3 mld zł. Dotacje obszarowe podlegają stopniowemu dochodzeniu do poziomu wsparcia stosowanego w piętnastu krajach UE na dzień 30 kwietnia 2004 r. (zasada phasing-in). Dodatkowo realizowane są krajowe płatności uzupełniające (CNDP), których wysokość nie może przekroczyć 30 proc. stosowanych w krajach UE-15. O dopłaty obszarowe corocznie ubiega się ponad 1,4 mln rolników. Koperta tych dopłat jest określana w euro, w związku z tym istotne znaczenie przy ustalaniu stawek płatności ma kurs walutowy ustalony przez Europejski Bank Centralny na dzień 30 września danego roku.

Kurs wymiany zł/euro, po którym przeliczane będą stawki płatności bezpośrednich za 2010 r. wynosi 3,9847 zł i jest nieco mniej korzystny niż w 2009 r. (4,2 zł za euro). Suma wypłat będzie jednak wyższa niż ubiegłorocznych, bo z porozumieniem akcesyjnym wzrośnie o 10 proc. i po raz pierwszy osiągnie poziom realizowanych w krajach tzw. starej 15 UE.

Łączna kwota dopłat bezpośrednich za 2010 r. wyniesie około 3,2 mld euro, tj. prawie 13 mld zł, przy czym 70 proc. tej kwoty rolnicy otrzymają z Brukseli, a pozostałe 30 proc. zostanie sfinansowane z budżetu krajowego. Minister rolnictwa przygotował już projekty stosownych rozporządzeń, w których Jednolita Płatność Obszarowa (JPO) to 562,09 zł/ha, a Uzupełniająca Płatność Podstawowa – 327,28 zł/ha. Wypłata tych dotacji rozpocznie się 1 grudnia br., a zakończy do 30 czerwca 2011 r.

GRUNT TO KREDYT

Komisja Europejska obstaje przy tym, aby pozbawić polskich rolników możliwości korzystania z preferencyjnych kredytów ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI