Fundusze europejskie – jak szukać, żeby znaleźć?: Wieś @ktywna

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nbs.2009.03.foto.14.a.100xPrzez siedem stuleci wieś Colletta di Castelblanco u podnóża włoskich Alp przetrwała wojny, głód, epidemie i trzęsienie ziemi. Nie oparła się jednak postępowi gospodarczemu XX wieku, ostatni mieszkaniec - pustelnik - opuścił ją w 1982 r.

Na szczęście za sprawą nowoczesnych technologii wróciło tam życie. Colletta została odrestaurowana i obecnie przechadzają się po niej ludzie z laptopami. Przyjeżdżają tu mobilni pracownicy sektora wiedzy z całej Europy, którzy chcą żyć w średniowiecznej Italii, pozostając jednocześnie w łączności z resztą świata. Jest to teraz telewioska z 60 apartamentami zaopatrzonymi w szerokopasmowe połączenie z internetem, telewizję satelitarną, ISDN, telefony i kablowe video. To doskonałe miejsce dla telepracy, czyli zarabiania na odległość, za pośrednictwem internetu.

Polska wioska cyfrowa

Przykład Colletty zaczerpnięty z poradnika pt. „Sołtys w Europie” wydanego przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej to jeszcze eksperyment, w dodatku kosztowny. Jednak gdy z czasem zmniejszą się koszty instalacji e-infrastruktury, takie wioski mogą okazać się doskonałą alternatywą dla prowadzenia biznesu w dużych miastach, również w Polsce.

Według urzędu statystycznego Eurostat krajem o największym zasięgu internetu w Unii Europejskiej jest Holandia (90 proc. gospodarstw domowych). Średnia dla Unii wynosi 65 proc. W Polsce obecnie 59 proc. polskich gospodarstw domowych ma dostęp do sieci, a jeszcze rok temu było to 48 proc. Ponad połowa łączy to dostępy szerokopasmowe. Eurostat klasyfikuje jednak w ten sposób już łącza o szybkościach 144 kb/s, co nie wystarcza do swobodnego korzystania ze wszystkich usług dostępnych w internecie. Według Eurostatu z sieci korzysta 39 proc. Polaków w wieku 16-74 lata. Ocenia się, że wskaźniki te są co najmniej trzykrotnie niższe dla terenów wiejskich. Internet na wsi zwykle odbywa się za pośrednictwem słabego połączenia komórkowego, a istnieją rejony, gdzie nie jest łatwo nawet o dostęp do sieci GSM.

Zakładając, że nieograniczone łącze do internetu kosztuje 100 zł miesięcznie, w niedalekiej przyszłości cena tej usługi prawdopodobnie nie przekroczy 20 złotych. Koszt stałego dostępu do światowej sieci dla 12 milionów gospodarstw domowych zamieszkujących w Polsce obszary wiejskie wyniósłby wówczas 2 880 mln zł rocznie. W grudniu 2009 r. Komisja Europejska zatwierdziła wnioskowane przez resort rolnictwa zmiany do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, dzięki czemu na budowę infrastruktury internetu na wsi dostaniemy dodatkowe 60 mln euro.

Dostęp do „ostatniej mili”

W opinii ekspertów informatyzacja gmin będzie rozwijać się głównie w technologii dostępu szerokopasmowego, tj. wykorzystującego nieużywane, wyższe pasma częstotliwości np. na linii telefonicznej. W przypadku wsi odpada raczej połączenie satelitarne jako zbyt drogie i nieefektywne. Przyszłość należy zdecydowanie do ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI