Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln złotych

Fundusz zarządzany przez PFR objął zielone obligacje R.Power o wartości 120 mln złotych
Od prawej: Bartłomiej Pawlak, Przemek Pięta. Źródło: PFR
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju, objął zielone obligacje firmy R.Power o wartości 120 mln zł. Jest to już druga w ciągu ostatniego miesiąca emisja obligacji, w ramach których spółka pozyskała łącznie 200 mln zł kapitału na rozwój polskiej części portfela projektów PV. Tym samym R.Power staje się jednym z liderów rynku energetyki odnawialnej w Polsce. Firma coraz dynamiczniej rozwija swoje projekty także na rynkach europejskich, poinformował PFR.

Emisja dla Funduszu odbyła się w ramach programu emisji zielonych obligacji o łącznej wartości nominalnej do 1 mld zł. Łączna wartość wszystkich obligacji R.Power wyemitowanych do tej pory w ramach programu to 450 mln zł, a Fundusz zarządzany przez PFR stał się największym obligatariuszem spółki.

R.Power zamierza wykorzystać wpływy z wyemitowanych obligacji na budowę farm PV zlokalizowanych w Polsce zgodnie z aktualnym dokumentem Green Bond Framework.

Czytaj także: Wsparcie EBOR dla gospodarki niskoemisyjnej w Polsce; 80 mln zł na zielone obligacje R.Power

Przyspieszyć dekarbonizację polskiej gospodarki

‒ Chcemy utrzymać pozycję czołowego niezależnego producenta energii i dewelopera farm PV, dynamicznie rozwijając portfolio własnych projektów. Środki pozyskane od Polskiego Funduszu Rozwoju istotnie przyspieszą ten rozwój.

Nasza współpraca to jednak przede wszystkim kolejny krok w stronę dekarbonizacji polskiej gospodarki, zmniejszenia emisji CO2 oraz zwiększenia niezależności energetycznej.

Odnawialne Źródła Energii, a zwłaszcza fotowoltaika będzie w najbliższych latach odgrywać w tym procesie kluczową rolę ‒ podkreśla Przemek Pięta, CEO i współzałożyciel R.Power.

Czytaj także: BNP Paribas BP i Santander BP sfinansują budowę 7 elektrowni słonecznych R.Power, największej w Polsce firmy fotowoltaicznej

Strategia PFR GreenHub

‒ Inwestycja w zielone obligacje R.Power pozwoli na utrzymanie tempa wzrostu jednego z najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich przedsiębiorstw w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii.

Inwestycja ta wpisuje się w przedstawioną w 2019 roku strategię wspierania projektów w odnawialne źródła energii PFR GreenHub. Naszym celem jest, aby transformacja energetyczna w światowej gospodarce stała się katalizatorem do zbudowania nie tylko nowych źródeł energii, ale także polskiego sektora OZE i naszego krajowego łańcucha wartości.

Dlatego inwestycja w R.Power to nasz świadomy wybór i sedno naszej strategii. Cieszy to, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem i w kolejce oczekują już kolejni partnerzy – ocenia Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.

Data emisji obligacji to 2 września 2022 roku. Obligacje spełniają kryteria zielonych obligacji zgodnie z Green Bond Principles (GBP) opracowanymi przez International Capital Market Associacion (ICMA), w tym w zakresie przeznaczenia środków z emisji na finansowanie inwestycji mających korzystny wpływ na środowisko, wspierających zrównoważony rozwój.

Czytaj także: PKO Bank Polski wspiera zieloną energię

Źródło: Polski Fundusz Rozwoju S.A. / PFR