Fundusz Ekspansji Zagranicznej i Elemental Holding razem inwestują na rynkach międzynarodowych

Fundusz Ekspansji Zagranicznej i Elemental Holding razem inwestują na rynkach międzynarodowych
Fot. stock.adobe.com / tippapatt
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Elemental Holding odkupił 32% udziałów w Recat GmbH od Funduszu Ekspansji Zagranicznej FIZ Aktywów Niepublicznych zarządzanego przez PFR TFI, stając się właścicielem 100% udziałów niemieckiej spółki. Inwestycja w Niemczech to jedno z pięciu zrealizowanych wspólnie przejęć zagranicznych. To także kolejny zakończony projekt inwestycyjny funduszu – poprzednie dotyczyły współpracy m.in. z technologiczną Grupą R22, czytamy w informacji prasowej PRF TFI.

W 2018 r. Elemental Holding nabył udziały w niemieckiej spółce Recat wyspecjalizowanej w recyklingu katalizatorów samochodowych. Rok później Fundusz Ekspansji Zagranicznej odkupił 32% udziałów w tej spółce. Transakcja pozwoliła Elemental Holding sfinansować rozwój działalności na najważniejszym europejskim rynku, a także wejść na największy na świecie rynek amerykański.

– Fundusz Ekspansji Zagranicznej od 2017 r. współinwestuje z Elemental Holding na rynkach międzynarodowych. W sumie zrealizowaliśmy wspólnie 5 transakcji w 3 krajach: na Litwie, w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Odkup udziałów spółki Recat przez polskiego partnera to ostatni etap współpracy w ramach projektu realizowanego na rynku niemieckim – mówi Wojciech Jabłoński, menedżer zarządzający inwestycjami, Fundusz Ekspansji Zagranicznej, PFR TFI.

Czytaj także: Kraje Europy Środkowej coraz więcej pożyczają za granicą

Inwestycje w Chorwacji i Rumunii

Wcześniej – w październiku 2022 r. – fundusz zakończył 2 projekty inwestycyjne realizowane z grupą R22 S.A. na rynku rumuńskim i chorwackim. Inwestycje te stanowiły pierwszy etap konsekwentnie i z sukcesem realizowanej strategii międzynarodowej ekspansji grupy.

Akwizycje, konsolidacja, integracja i rozwój przejętych spółek pozwoliły R22 na zdobycie pozycji lidera rumuńskiego rynku hostingu i domen oraz wicelidera rynku chorwackiego. Dzięki udziałowi funduszu R22 pozyskała finansowanie, a jednocześnie zdywersyfikowała ryzyko i uwiarygodniła swoją pozycję wśród zagranicznych partnerów. Zyskała także doświadczenie, które skutecznie wykorzystuje przy kolejnych transakcjach. Grupa w krótkim czasie z lokalnego gracza stała się liderem rynku w regionie i rozpoczęła ekspansję globalną. Obecnie działa w 180 krajach i 40% jej przychodów pochodzi z rynków zagranicznych.

– Kolejne zakończone z sukcesem projekty inwestycyjne Funduszu Ekspansji Zagranicznej potwierdzają, że oferowane przez nas rozwiązania odpowiadają na potrzeby polskich przedsiębiorców, umożliwiając im prowadzenie ambitnej polityki inwestycyjnej na międzynarodowych rynkach. Udział funduszu w transakcjach pozwala na zwiększenie skali inwestycji i – co bardzo istotne – podział ryzyka związanego z kapitałową ekspansją. Długofalowa perspektywa, zrozumienie biznesu inwestora i dopasowanie rozwiązań do jego specyfiki, a także partnerskie relacje to elementy, które są dla nas bardzo ważne. Takie podejście buduje zaufanie i zapewnia naszym partnerom poczucie większego komfortu w realizacji zagranicznych inwestycji dodaje Wojciech Jabłoński z PFR TFI.

Czytaj także: Banki państwowe w Europie Środkowej kredytują firmy zombie

Partnerzy inwestycyjni

Fundusz Ekspansji Zagranicznej FIZ AN zarządzany przez PFR TFI inwestuje wspólnie z polskimi firmami na międzynarodowych rynkach od 2016 r., współfinansując ich zagraniczne projekty inwestycyjne poprzez pożyczki lub objęcie udziałów mniejszościowych z odkupem, na warunkach rynkowych. Fundusz jest inwestorem mniejszościowym, a operacyjne zarządzanie projektem pozostawia w rękach partnera. Fundusz zawarł ponad 20 umów inwestycyjnych. Wartość inwestycji funduszu to ponad 100 mln euro.

Elemental Holding jest jednym z czołowych w skali globalnej producentów strategicznych dla gospodarki surowców, pozyskiwanych w sposób zrównoważony i przyjazny dla środowiska, m.in. poprzez przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, katalizatorów samochodowych, obwodów drukowanych oraz metali nieżelaznych. Grupa jest obecna w 15 krajach świata na trzech kontynentach w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Dzięki ambitnej polityce inwestycyjnej Elemental Holding zajmuje coraz silniejszą pozycję w globalnym łańcuchu dostaw strategicznych dla gospodarki surowców.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Finansiści o wyzwaniach gospodarczych

Źródło: PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. / PFR TFI