Fundusz Dopłat do Oprocentowania kredytów dla przedsiębiorców już dostępny

Fundusz Dopłat do Oprocentowania kredytów dla przedsiębiorców już dostępny
Źródło: BGK
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Bank Gospodarstwa Krajowego uruchomił Fundusz Dopłat do Oprocentowania. Przedsiębiorcy, bez względu na wielkość firmy, skorzystają z dopłaty do odsetek kredytu obrotowego. Wnioski przyjmują banki kredytujące, które współpracują z BGK ‒ czytamy w przesłanej informacji.

#JadwigaEmilewicz: Z dopłat będą mogły korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i te duże. Całkowita wartość funduszu to ponad pół miliarda złotych #FDO #MŚP #Przedsiębiorcy #COVID19 @BGK_pl @MinRozwoju

Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania (FDO) pozwoli obniżyć koszt kredytu obrotowego zaciągniętego przez firmę.

Przedsiębiorca spłaci tylko część odsetek należnych bankowi kredytującemu, resztę pokryje dopłata z budżetu państwa.

Kredytów z dopłatami będą udzielały do końca 2020 roku banki komercyjne i spółdzielcze, które podpiszą lub już podpisały umowę z BGK. To do nich powinien udać się przedsiębiorca, aby uzyskać wsparcie.

‒ Przedsiębiorca, który dziś zaciąga kredyt obrotowy potrzebny do tego, aby utrzymać się na rynku, będzie mógł obniżyć jego koszt dzięki dopłatom z Funduszu Dopłat do Oprocentowania.

Z dopłat będą mogły korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i te duże. Całkowita wartość funduszu to ponad pół miliarda złotych – mówi wicepremier Jadwiga Emilewicz.

‒ Fundusz dopłaci do oprocentowania kredytów obrotowych (czyli finansujących bieżącą działalność firmy) – nowych i już zaciągniętych;

‒ BGK pokryje część odsetek kredytu maksymalnie przez 12 miesięcy;

‒ Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania dotyczy wyłącznie odsetek kredytu – nie pomniejsza rat kapitałowych;

‒ Mikro-, małe i średnie firmy otrzymają dopłatę do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych, a duże jednego punktu procentowego;

‒ Banki będą udzielały kredytów z dopłatą przedsiębiorcom oraz podmiotom, które prowadzą działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych.

Czytaj także: Tarcza 4.0: instrumenty podatkowe poprawiające płynność finansową firm

Pomoc z FDO można łączyć z innymi programami dla przedsiębiorców

‒ Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania można łączyć z innymi programami, np. zaciągając kredyt z dopłatą zabezpieczony gwarancją płynnościową lub gwarancją de minimis.

To ważne wsparcie, szczególnie dla firm, które z powodu przejściowych trudności finansowych, bez zabezpieczenia ze strony BGK w ogóle nie mogłyby się ubiegać o kredyt obrotowy – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak uzyskać wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania?

Chcąc skorzystać z kredytu z rządową dopłatą, przedsiębiorca powinien złożyć wniosek w banku kredytującym, który podpisał umowę z BGK. Należy uwiarygodnić, że kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na kondycję finansową firmy.

Bank kredytujący podejmuje decyzję o udzieleniu kredytu zgodnie z własnymi procedurami oraz z uwzględnieniem postanowień ustawy.

Czytaj także: Tarcza 4.0: więcej przedsiębiorców może skorzystać z dofinansowania wynagrodzeń

Dopłaty dotyczą także obecnie spłacanych kredytów obrotowych. Chodzi zatem zarówno o kredyty zaciągnięte w związku z kryzysem, jak i te, które przedsiębiorcy zaciągnęli będąc jeszcze w dobrej sytuacji, ale kryzys wpłynął lub niebawem wpłynie na ich kondycję finansową.

W takim przypadku przedsiębiorca powinien udać się do banku, który udzielił mu finansowania i zapytać o możliwość uzyskania rządowego wsparcia w spłacie odsetek.

Lista banków kredytujących w programie FDO

Fundusz Dopłat do Oprocentowania działa w Banku Gospodarstwa Krajowego.

Limit wydatków na dopłaty na 2020 rok to ok. 296 mln zł, a na 2021 r. – 271 mln zł z budżetu państwa.

Rozwiązanie zostało przyjęte na mocy ustawy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

Aktualna lista banków kredytujących, które uczestniczą w programie, jest dostępna na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego, w zakładce „pakiet pomocy”.

Lista będzie aktualizowana, kiedy kolejne banki dołączą do programu. Rozwiązanie jest już dostępne w ING Bank Śląski S.A.

Czytaj także: W którym banku firma będzie mogła ubiegać się o kredyt z dopłatami do oprocentowania?

Źródło: Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK