Francuska spółka ENGIE Zielona Energia kupuje od Columbusa farmy fotowoltaiczne w Polsce

Francuska spółka ENGIE Zielona Energia kupuje od Columbusa farmy fotowoltaiczne w Polsce
Fot. stock.adobe.com / tomasz koryl/EyeEm
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Columbus Energy S.A. podpisał 22 grudnia br. umowę z ENGIE Zielona Energia Sp. z o.o. na sprzedaż 100% udziałów w spółkach celowych z Grupy, posiadających projekty farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 102,5 MW.

ENGIE – francuska grupa energetyczna, która jest obecna w Polsce od 20 lat, zakupiła po przez swoją spółkę ENGIE Zielona Energia od spółki Columbus farmy fotowoltaiczne, których projekty są na etapie finalizacji budowy, elektryfikacji lub eksploatacji.

Pierwsza transza transakcji dotyczy nabycia przez ENGIE Zielona Energia  udziałów spółek celowych, mających projekty o łącznej mocy 32,8 MW. Kolejne transze transakcji zostały zaplanowane na 2023 rok.

Łączna cena transakcji wraz z subrogacją ( instytucja prawa cywilnego polegająca na wstąpieniu w prawa zaspokojonego wierzyciela) wyniesie od 97,6 do 110 mln euro – ostateczna kwota zależna będzie od wyników operacyjnych spółek farmowych i będzie rozliczana do końca 2026 roku – poinformowała spółka Columbus w swoim komunikacie.

Kulisy transakcji

Pozyskany kapitał ze sprzedaży farm Columbus przeznaczy na spłatę project finance w mBanku oraz Zielonych Obligacji – łącznie ok. 180 mln zł. Pozostałe środki Spółka wykorzysta na zmniejszenie zadłużenia u akcjonariusza – DC24 ASI.

– Sprzedaż części naszych projektów farmowych to zaplanowane, strategiczne działanie, które zaowocuje poprawą bilansu i znaczącym zmniejszeniem odsetek w Grupie Kapitałowej. Nadal będziemy się rozwijać w obszarze wielkoskalowych projektów energetycznych, gdzie zbudowaliśmy bardzo mocne kompetencje, i mamy apetyt na realizację projektów o wartości kilkakrotnie przewyższającej aktualną transakcję – tłumaczy kulisy transakcji Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy S.A. i dodaje:

-Wygrana w ostatnich dniach aukcja na rynku mocy na budowę naszego magazynu energii 133 MW, który jest największym projektem magazynowym w Europie na rynku mocy, to dopiero początek realizacji naszych planów. Liczymy też na dłuższą współpracę z naszym francuskim partnerem – Grupą ENGIE w zakresie innych projektów OZE.

Trzy główne obszary działania ENGIE w Polsce

Jedna czwarta kapitału Grupy ENGIE należy do państwa francuskiego.

Działalność grupy ENGIE w Polsce opiera się na rozwoju i wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w trzech głównych obszarach: źródła energii odnawialnej, efektywność energetyczna i technologie cyfrowe, optymalizujące koszty eksploatacji budynków.

Oferta jest zaadresowana do klientów indywidualnych, samorządów oraz firm.

Źródło: Columbus Energy, ENGIE Zielona Energia