Forum Bankowe 2019. API startuje w polskich bankach

Forum Bankowe 2019. API startuje w polskich bankach
Sesja III Forum Bankowego 2019. Fot. ZBP/Karol Zapała
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Tegoroczna edycja Forum Bankowego odbywała się w szczególnym momencie. Właśnie na dzień 14 marca 2019 r. przypadł bowiem moment, w którym wszystkie banki powinny udostępnić środowiska testowe API dla podmiotów zewnętrznych. Także i w programie Forum nie mogło zabraknąć dyskusji na temat postępów we wdrażaniu dyrektywy PSD2 i konsekwencji, jakie ten akt prawa wspólnotowego niesie dla rynku finansowego.

Jakie konsekwencje dla rozwoju rynku może przynieść implementacja #PSD2? #API #OpenBanking #ForumBankowe #NajbliżejFinansów

– PSD2 to kolejna już wersja unijnej regulacji dla rynku usług płatniczych. Jej twórcom przyświecały dwa cele: zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności w branży – podkreślił Wojciech Soleniec, partner i przedstawiciel Grupy Rynków Finansowych w EY. Dla rynku polskiego szczególne znaczenie ma ten drugi priorytet – o ile rodzime banki konsekwentnie zajmują pozycję europejskiego i globalnego lidera innowacji, to na rynku podmiotów pozabankowych, w tym start-upów, sytuacja przedstawia się znacznie mniej optymistycznie. – Polskie fintechy nie są rozpoznawane na świecie – zauważył reprezentant EY. Potwierdzeniem tej dość szokującej opinii była ocena nowych regulacji unijnych, dokonana przez przedstawicieli kadry menedżerskiej banków i fintechów w Polsce i Wielkiej Brytanii. – Polscy bankowcy podchodzą do PSD2 ze znacznie większym optymizmem aniżeli brytyjscy. Odwrotnie jest w przypadku fintechów – powiedział Wojciech Soleniec. Co najciekawsze, nastroje konsumentów w obydwu krajach są porównywalne, Brytyjczycy z kolei mogą pochwalić się dużo bardziej przyjaznym środowiskiem regulacyjnym dla fintechów aniżeli Polska. Generalnie jednak stara Europa nie ma szans w innowacyjnym wyścigu z cyfrowymi potęgami, czyli Chinami i USA. Państwo Środka jest bowiem niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o światowe huby fintechowe – spośród siedmiu takich platform aż cztery mają chińskie pochodzenie, dwie należą do podmiotów amerykańskich, a jedna – do Brytyjczyków. – Niestety, w pierwszej trzydziestce hubów brakuje Polski – wskazał Wojciech Soleniec. Jest jednak pewien obszar, w którym Polacy zdają się nie ustępować kroku dalekowschodnim liderom innowacji. Chodzi o innowacyjność polskich banków w obszarze wdrażania nowoczesnych rozwiązań płatniczych. – 51% użytkowników aplikacji bankowej to średnia na poziomie liderów europejskich, dodatkowo dynamika wzrostu jest szybsza – podkreślił reprezentant EY. Pod tym względem zdajemy się wypadać całkiem przyzwoicie na tle Chińczyków, gdzie bankowość mobilna stała się standardem. – Tak jak Polska przeskoczyła etap czeków, tak Chińczycy pominęli karty płatnicze, przechodząc od razu do aplikacji mobilnych – zaznaczył prelegent.

Czytaj także: Jak poprawić poziom finansowania polskiej gospodarki przez banki?

Jakie zmiany na rynku przyniesie PSD2?

Jakie konsekwencje dla rozwoju rynku może przynieść implementacja PSD2? – Jednym z celów KE było wykreowanie większej konkurencji między bankowym i niebankowym sektorem usług płatniczych – nadmienił Paweł Bułgaryn, kierujący Zespołem ds. Systemu Płatniczego w Departamencie Rozwoju Rynku Finansowego Ministerstwa Finansów. I nie chodzi tu wyłącznie o osłabienie pozycji tradycyjnych dostawców usług płatniczych. Przedstawiciel resortu finansów przypomniał, że wiele produktów objętych postanowieniami nowej regulacji oferowanych jest na rynku unijnym od kilku lat, jednak funkcjonują one w pewnej próżni prawno-regulacyjnej. Maciej Binek, dyrektor ds. usług finansowych w Allegro, zwrócił uwagę na inny aspekt dyrektywy. – PSD2 odbieramy jako wejście nowych metod, które dadzą konkurencyjność. Wydaje się, że open banking stworzy możliwości kontekstowego korzystania z usług finansowych. Emil Radziszewski, zastępca dyrektora Departamentu SKOK i Instytucji Płatniczych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego, stwierdził, że PSD2 nie było adresowane do relatywnie nowoczesnego rynku polskiego. – Żeby mógł dokonywać się nowoczesny obrót detaliczny, muszą być szybkie i sprawne płatności – podkreślił. Zwrócił on również uwagę na trojakie ryzyko związane ze świadczeniem tych usług. – Obejmuje ono ryzyko operacyjne, bezpieczeństwa i zachwiania zaufania do tych usług – dodał Emil Radziszewski.

Czytaj także: Wyzwania sektora bankowego na nowe czasy >>>

Jak PSD2 wpłynie na polski rynek płatności kartowych za pięć lat? Do tej kwestii odniósł się dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. – Płatności kartowe to nie jest kwestia priorytetowa w przypadku tej regulacji – zauważył dr Groszek. Zwrócił on jednak uwagę na fakt, iż wiele fintechów dostrzega w postanowieniach dyrektywy nowe możliwości, niekoniecznie związane stricte z rynkiem płatniczym. – Na przykład podmioty z branży pożyczek pytają o to, czy można wykorzystać kartę jako swoiste dodatkowe zabezpieczenie tam, gdzie zabezpieczenia mają charakter znikomy. Chodzi o to, czy w trybie preautoryzacji można zablokować pewną sumę na rachunku kartowym po to, by zabezpieczyć dwie-trzy raty – powiedział prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Kolejnym wyzwaniem staje się możliwość wydawania kart dla podmiotów niebankowych, które nie prowadzą rachunków dla swych klientów. W takiej sytuacji konieczna staje się weryfikacja salda karty przed każdym wykonywaniem płatności.

Nagrodę im. prof. Remigiusza Kaszubskiego na Forum Bankowym 2019 otrzymali ex aequo Sebastian Ptak, członek zarządu Blue Media i członek Forum Technologii Bankowych oraz dr hab. Andrzej Sobczak, prof. Szkoły Głównej Handlowej oraz dyrektor Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem

Nagrodę im. prof. Remigiusza Kaszubskiego na Forum Bankowym 2019 otrzymali ex aequo Sebastian Ptak, członek zarządu Blue Media i członek Forum Technologii Bankowych oraz dr hab. Andrzej Sobczak, prof. Szkoły Głównej Handlowej oraz dyrektor Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem. Fot. ZBP/Karol Zapała

Podsumowaniem tej części Forum było wręczenie Nagrody im prof. Remigiusza Kaszubskiego. Mecenasem tegorocznej, siódmej edycji wyróżnienia była First Data Polska, zaś nagrodę otrzymali ex aequo Sebastian Ptak, członek zarządu Blue Media i członek Forum Technologii Bankowych oraz dr hab. Andrzej Sobczak, prof. Szkoły Głównej Handlowej oraz dyrektor Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem. – To bardzo duży ciężar i odpowiedzialność realizacji wielkiego ekosystemu łączącego banki, firmy tech, świat nauki i nadzór. Poprzedni panel był dowodem, że ta idea jest nadal aktywna – podkreślił, odbierając nagrodę Sebastian Ptak. Dodał on również, że tragicznie zmarły w roku 2012 prof. Kaszubski był jego mentorem. – Remigiusz, brakuje nam ciebie – powiedział w swym wystąpieniu przedstawiciel FTB.

Źródło: aleBank.pl