Fitch umieścił ratingi VR pięciu banków na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym; efekt wprowadzenia wakacji kredytowych

Fitch umieścił ratingi VR pięciu banków na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym; efekt wprowadzenia wakacji kredytowych
Fot. stock.adobe.com/William
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Fitch Ratings umieścił Viability Ratings (VRs) Banku Pekao, mBanku, Santander Banku Polska, BNP Paribas Bank Polska i ING Banku Śląskiego na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Rating VR Banku Handlowego został utrzymany na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Długoterminowa ocena IDR Pekao na poziomie „BBB+” oraz mBanku „BBB-” została umieszczona na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Rating VR Banku Handlowego został utrzymany na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym.

Czytaj także: Fitch Ratings podtrzymuje oceny ratingowe Getin Noble Banku >>>

Fitch podał, że długoterminowe oceny IDR Santandera, Banku Handlowego, BNP i ING nie zmieniają się, ponieważ agencja nie spodziewa się osłabienia zaangażowania banków macierzystych wobec ich spółek zależnych w wyniku ostatnich wydarzeń.

Wprowadzenie wakacji kredytowych

Przyczyną akcji ratingowych jest obniżenie oceny środowiska operacyjnego dla Polski do poziomu „bbb” z „bbb+”, głównie w wyniku wprowadzenia ustawowych wakacji kredytowych dla kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt hipoteczny w polskiej walucie. Zdaniem agencji, jest to kolejny dowód na gotowość polskich władz do interwencji w sektorze bankowym i nałożenia na banki dużych dodatkowych kosztów. Fitch zwrócił uwagę, że władze wywierają również presję na banki, aby podniosły oprocentowanie depozytów.

Według Fitch, poziom interwencji państwa w połączeniu z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym znacząco wpływa na zdolność banków do prowadzenia rentownych modeli biznesowych i wpływa na obniżenie oceny środowiska operacyjnego.

Ratingi banków będą znajdowały się na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym do czasu, gdy Fitch przeprowadzi pełną ocenę wpływu zrewidowanej oceny środowiska operacyjnego i bezpośredniego wpływu wakacji kredytowych na kluczowe wskaźniki finansowe.

Źródło: PAP BIZNES