Fitch: Polska wycofa się z działań, które mogłyby zagrozić napływowi środków z UE

Fitch: Polska wycofa się z działań, które mogłyby zagrozić napływowi środków z UE
Fot. stock.adobe.com/William
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Agencja Fitch podtrzymuje wyrażone w ostatnim raporcie ratingowym z końca sierpnia zdanie, że Polska prawdopodobnie wycofa się z działań, które mogłyby zagrozić napływowi środków unijnych do kraju - napisał w odpowiedzi na pytania główny analityk agencji Fitch na Polskę Arvind Ramakrishnan.

„Na ten moment odsyłamy do naszego ostatniego raportu ratingowego z 27 sierpnia, w szczególności do poniższego ustępu: „Fitch spodziewa się, że relacje (Polski – przyp. red.) z UE w odniesieniu do sądownictwa i wolności mediów pozostaną napięte. Jednocześnie, Polska prawdopodobnie wycofa się z działań, które zagrażają napływowi środków UE z Funduszu Odbudowy lub innych unijnych funduszy strukturalnych, biorąc pod uwagę, że środki te są istotnym źródłem wzrostu gospodarczego” – napisał Ramakrishnan.

Czytaj także: Konfederacja Lewiatan po orzeczeniu TK wzywa rząd do porozumienia z Komisją Europejską >>>

Co orzekł TK?

W czwartek TK uznał po rozpoznaniu wniosku prezesa Rady Ministrów, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Za niezgodny z konstytucją TK uznał także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa w sprawie powołania sędziów.

Wynik TK potwierdza to, co wynika z treści konstytucji, że prawo konstytucyjne ma wyższość nad innymi źródłami prawa – podkreślił premier Mateusz Morawiecki w czwartkowym wpisie na Facebooku.

Czytaj także: To gospodarczy sabotaż – przedsiębiorcy o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego >>>

Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen wyraziła w piątek głębokie zaniepokojenie orzeczeniem polskiego TK i poleciła służbom Komisji Europejskiej dogłębną i szybką analizę, na której podstawie KE zdecyduje o kolejnych krokach.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody’s – na poziomie „A2”. Rating Polski według Fitch i S&P to „A-„, jeden poziom niżej niż Moody’s. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne. 

Źródło: PAP BIZNES