Firmy inwestują w nowe technologie

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nowe.technologie.08.400x259Segment IT jest coraz bardziej przyszłościowy również dla firm, które zajmują się jego finansowaniem. Według najnowszych danych firmy IDG1, planowane na ten rok wydatki na IT w firmach 10 + wyniosą ok 46 mld zł.

Z raportu wynika, że 35 proc. właścicieli firm przeznaczy ten budżet na usługi IT, podobnie, bo 36 proc. firm zakupi oprogramowanie, a 29 proc. przedsiębiorców jest gotowa zapłacić za sprzęt w tym obszarze. Według ekspertów z Europejskiego Funduszu Leasingowego rynek ten stanowi bardzo duży potencjał rozwoju dla firm leasingowych.

Konkurencja sprzyja rozwojowi rynku

Rynek finasowania zewnętrznego nowoczesnych technologii, w dojrzałych zachodnich gospodarkach np. Niemiec czy Wielkiej Brytanii oscyluje w granicach 8-10 proc. W Polsce istnieje wciąż olbrzymi potencjał rozwoju dla finansowania leasingiem tego sektora. Udział segmentu IT w leasingu ruchomości w 2013 r. na polskim rynku (wg Związku Polskiego Leasingu), wynosił 2 proc. Rynek ten rozwija się stabilnie, jednak jego wzrost jest dla branży niesatysfakcjonujący. Według menadżera rynku IT, Arkadiusza Ziółkowskiego z EFL „Segment ICT będzie rozwijał się stabilnie – przedsiębiorcy inwestują w rozwiązania IT, aby uzyskać przewagę konkurencyjną. Istotna będzie także nowa perspektywa unijna rozpisana na lata 2014-2020. EFL pracuje nad usługami i produktami uwzględniających finansowanie części projektów ze środków unijnych. Liczmy na wzrost zainteresowania finansowaniem pomostowym oraz pożyczką.”

Leasing pomoże sfinansować nowe technologie sektora MŚP

Firmy leasingowe obserwują jednak rosnące zainteresowanie tą formą finansowania wśród przedsiębiorców, ponieważ muszą one coraz częściej i szybciej reagować na zachodzące zmiany technologiczne. 72 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 proc. badanych uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla rozwoju firmy, w której pracują2.

„Najpopularniejszym typem sprzętu finansowanego leasingiem są od wielu lat serwery
i sprzęt sieciowy, jednakże odnotowujemy mocny wzrost finansowania w segmencie urządzeń mobilnych. Jeżeli chodzi o leasing oprogramowania to jest to segment znacznie młodszy i mniej znany. Najczęściej leasingowanym oprogramowaniem są systemy ERP. Jako lider na rynku leasingu oprogramowania, zauważamy również wzrost finansowania w segmencie oprogramowania CAD/CAM. Średnia rynkowa wartość pojedynczej umowy leasingowej finansującej segment IT oscyluje w granicach 40 tysięcy złotych”, podkreśla Arkadiusz Ziółkowski z EFL.

Największą zaletą leasingu jest możliwość inwestowania w rozwój firmy, bez znaczącego angażowania środków własnych. Pozwala on także na relokację zasobów finansowych, gdyż raty mogą być spłacane z bieżących przychodów, a wolne środki przeznaczane na rozwijanie bieżącej działalności. Leasing operacyjny wiąże się również z realnymi korzyściami podatkowymi, ponieważ czynsz leasingowy stanowi dla przedsiębiorców koszt uzyskania przychodu. Dodatkowo EFL umożliwia zarządzanie umową leasingową za pośrednictwem portalu KlientEFL, co jest szczególnie ważne dla klientów z sektora MŚP, którzy mogą w ten sposób dopasować raty do bieżącej sytuacji firmy.

1. Raport Prognoza wielkości wydatków na IT w polskich przedsiębiorstwach, badania przeprowadzone na próbie ogólnopolskiej, obejmującej małe, średnie i duże przedsiębiorstwa, próba kwotowa, branże: finanse, przemysł, handel detaliczny, administracja publiczna, usługi; maj 2014
2. Dane pochodzą z badania Microsoft wykonanego przez Ipsos MORI. Badaniem objęto 5770 pracowników europejskich MŚP (firm zatrudniających do 250 osób). W Polsce w badaniu wzięło udział 601 pracowników sektora małych i średnich firm; marzec 2014

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy SA