Finansowanie Grupy EBI w Polsce wzrosło do 5,7 mld euro w 2024 r.

Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) przyznała 5,7 mld euro nowego finansowania w Polsce w 2024 roku, udzielając znaczącego wsparcia zrównoważonemu rozwojowi miast i regionów, a także transformacji energetycznej.
Kolejne inwestycje na rzecz konkurencyjności gospodarczej oraz bezpieczeństwa podkreśliły wielowymiarowe zaangażowanie Banku rozwoju i klimatu Unii Europejskiej w Polsce.
Wartość umów podpisanych przez Grupę EBI w Polsce była o 10% wyższa niż w roku poprzednim i przełożyła się na 13,5 mld euro łącznych inwestycji, co odpowiada 1,6% PKB kraju.
„Z wynikiem 5,7 mld euro Polska znajduje się w czołówce krajów korzystających ze wsparcia Grupy EBI. Inwestycje w miasta i regiony w Polsce to inwestycje w spójność społeczną i terytorialną w Europie.
W minionym roku skupiliśmy się szczególnie na wsparciu wieloaspektowej transformacji energetycznej z myślą zarówno o klimacie, jak i o bezpieczeństwie dostaw, a także konkurencyjności przedsiębiorstw. Wzmocnieniu efektywności gospodarki posłużą też znaczące środki przyznane na rozwój innowacji technologicznych i cyfryzacji oraz skierowane do MŚP.

Warto również podkreślić, że to właśnie w Polsce EBI podpisał pierwszy i największy projekt w ramach zwiększonego zaangażowania na rzecz bezpieczeństwa Europy” – powiedziała wiceprezes EBI, profesor Teresa Czerwińska.
„Po udanych wynikach zeszłego roku, nie zwalniamy tempa. W 2025 mamy już na koncie udzielenie istotnego finansowania projektowi Baltica 2 i planujemy odgrywać wiodącą rolę w dalszym rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.” – dodała.
Czytaj także: Bezpieczeństwo i obronność priorytetem EBI
Polska z kwotą 5,7 mld euro w czołówce klientów EBI
Całkowite inwestycje Grupy EBI w Polsce osiągnęły wartość 28 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat.
„Polska znalazła się w ścisłej czołówce klientów EBI z wynikiem 5,7 mld euro. Wiosną zeszłego roku EBI zaprezentowało ambitny sześciopunktowy plan, który zakłada m.in. współpracę z NATO, ale także 6 mld euro środków, z których liczymy, że kilka miliardów złotych znajdzie się w Polskiej gospodarce.

Dziś przede wszystkim potrzeba nam wsparcia dla przemysłu obronnego. Mamy fantastyczne firmy, które są konkurencyjne w wielu krajach europejskich i na świecie.
Chcielibyśmy, aby te firmy mogły korzystać z finansowania EBI.
Stąd prośba, aby tych projektów było jak najwięcej. Cytując ministra finansów Andrzeja Domańskiego: chcemy więcej” – powiedział wiceminister finansów Paweł Karbownik.
W dniu 13 marca 2025 roku EBI i Ministerstwo Finansów ogłosiły zawarcie nowej umowy w celu wzmocnienia infrastruktury przeciwpowodziowej w Polsce. Długoterminowy kredyt o wartości 200 mln euro umożliwi również realizację projektów zapobiegania suszom i przeciwdziałania ich skutkom.
Kierunki wsparcia przez EBI: miasta i regiony, energetyka i bezpieczeństwo
W 2024 roku Grupa EBI wsparła kwotą 2,5 mld euro zrównoważony rozwój regionów i miast – dużych jak Warszawa i Poznań oraz tych średniej wielkości, takich jak Rybnik i Kielce.
Ponad miliard euro przeznaczono na inwestycje transportu kolejowego, w tym modernizację odcinka Kościerzyna-Gdynia, oraz drogowego – budowę odcinków dróg ekspresowych S10 i S19.
Również 2,5 mld euro przyznano na projekty korzystne dla klimatu i środowiska, w tym transformację energetyczną wspieraną przez unijny program REPowerEU. Umowy EBI zawarte z Grupą Orlen, ENEA i PGE na rozbudowę i modernizację sieci dystrybucji energii elektrycznej osiągnęły łączną wartość 850 mln euro.
Kolejne umowy wspomogły efektywność energetyczną, a także inwestycje w odnawialne źródła energii.
W 2024 roku EBI zainwestował 300 mln euro w pierwszy polski program satelitarny, największy projekt grupy w zakresie bezpieczeństwa i obronności.
Czytaj także: Nowa umowa Grupy EBI i Santander Bank Polska wesprze przedsiębiorczość kobiet
Konkurencyjność gospodarcza polskich firm
Wydatki na rozwój innowacji, cyfryzacji i kapitału ludzkiego wzrosły o 127% r/r do 840 mln euro, a Grupa EBI wsparła m.in. polską firmę robotyczną Nomagic. Finansowanie Grupy EBI w Polsce w ramach InvestEU, który wspiera inwestycje o podwyższonym profilu ryzyka, wzrosło do ponad 900 mln euro w 2024 roku, osiągając łączną wartość 2,5 mld euro.
Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI), który wchodzi w skład Grupy EBI i oferuje wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), podwoił swoje zaangażowanie w Polsce do 1,3 mld euro. Środki z EFI dotarły do 35,000 firm i pomogły stworzyć 225,000 nowych miejsc pracy.
Aby skutecznie wesprzeć firmy w Polsce, EBI i EFI podpisały pięć umów z instytucjami pośredniczącymi (Pekao Leasing, SGEF, Credit Agricole Poland), w tym dwie syntetyczne sekurytyzacje: z estońskim Inbankiem i Santander Bank Polska/Santander Leasing.
Finansowanie Grupy EBI w 2025
Plan inwestycyjny Grupy EBI na rok 2025 opiewa na kwotę 95 mld euro wobec 89 mld euro zrealizowanych w roku ubiegłym i zakłada m.in. dalszy wzrost wydatków w europejskim sektorze bezpieczeństwa i obronności.
Grupa planuje również kolejne istotne inwestycje energetyczne w Polsce. W styczniu b.r. EBI udzielił finansowania w wysokości 400 mln euro na rzecz Baltica 2, największej obecnie morskiej farmy wiatrowej w budowie w UE.