Finaliści akcji „Zwykły Bohater”

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zwykly.bohater.01.250x100Znamy już finalistów akcji "Zwykły Bohater", organizowanej przez Bank BPH, TVN i Onet.pl. Jury nominowało 9 osób w 3 kategoriach: bohaterskiej, obywatelskiej i fair. Zwycięzców poznamy 5 grudnia. Jurorzy zdecydowali także, że bohaterski pilot kpt. Tadeusz Wrona zostanie zaproszony na Galę finałową w roli gościa honorowego oraz zostanie wyróżniony nagrodą specjalną.

Jury w składzie: Henryka Krzywonos, Bożena Walter, Szymon Hołownia, Ewa Drzyzga i Lidia Maćkowska spośród blisko 1800 zgłoszonych historii wybrało 9 finalistów.

– Liczba zgłoszeń do akcji przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Szukaliśmy ludzi, którzy są pozytywnym przykładem dla innych, zachowali się uczciwie, byli po prostu fair. Nasza akcja pokazała, że Polacy nie tylko potrzebują wzorców, ale chcą je także doceniać. Teraz każdy z nas ma wpływ na to, kto otrzyma tytuł „Zwykłego Bohatera” – już można głosować na stronie www akcji – powiedział Mariusz Kostera, Dyrektor Wykonawczy w Banku BPH. Finalistami w poszczególnych kategoriach są:

Kategoria bohaterska

– Mateusz Bystrzycki z Giżycka, który uratował dwie kobiety z tonącego auta;

– Maria Stankowska z Sochaczewa, która stanęła w obronie listonosza i udaremniła bandytom kradzież torby, w której było 36 tys. zł.

– Daniel Szymański z Gdańska, który po tym jak zobaczył, że samochód jadący z naprzeciwka wbił się w barierkę, wyskoczył ze swojego samochodu i wyciągnął kierowcę z płonącego samochodu.

Kategoria obywatelska

– Edyta Czeczkova ze Szprotawy, która od 10 lat aktywnie angażuje się w pomoc innym. Organizuje wyjazdy letnie dla dzieci z biednych rodzin, jesienią przeprowadza akcję „wyprawka szkolna”, prowadzi świąteczne zbiórki darów dla osób potrzebujących, szuka pomocy dla ciężarnych i matek z małymi dziećmi.

– Bożena Kazanowska z Lublina, która po pracy własnoręcznie robi książeczki dotykowe dla niewidomych dzieci, niepotrafiących jeszcze czytać alfabetu Braille’a.

– Olga Kobus z Warszawy, która pomogła stanąć na nogi choremu mężczyźnie. Dzięki niej żyje w ludzkich warunkach, dostał pracę, urządził nowe mieszkanie.

Kategoria fair

– Dawid Słowiński z Jastrzębia Zdroju, który pomógł starszej kobiecie, gdy przewróciła się na przejściu dla pieszych – złamała rękę i biodro.

– Dominik Szynk z Kępna, który powiadomił właściciela o błędnej cenie mieszkania wystawionego na aukcji w serwisie internetowym. Cena była zaniżona tysiąckrotnie.

– Agnieszka Bielan z Zamościa, która przekazała całe swoje wynagrodzenie na remont świetlicy środowiskowej „Nasz Drugi Dom”.

– Akcja „Zwykły Bohater” pokazała, że w dzisiejszych czasach, o których zwykło się mówić, że przesiąknięte są komercją, wśród nas są ludzie gotowi narazić życie dla kogoś zupełnie obcego, na tyle uczciwi, że nie są w stanie wykorzystać czyjejś naiwności, żeby się na niej dorobić. Są też tacy, którzy nie licząc na splendor, potrafią każdą swoją chwilę oddać innym – powiedziała Ewa Drzyzga, jurorka akcji Zwykły Bohater.

O tym, kto otrzyma tytuł Zwykłego Bohatera, może teraz zdecydować każdy, kto odda swój głos na stronie www.zwyklybohater.pl. Głosowanie internetowe będzie trwało od 17.11 do momentu rozpoczęcia Gali finałowej, która odbędzie się 5.12. Natomiast głosowanie SMSowe rozpocznie się 22.11. i także potrwa do 5.12. Trzech Zwykłych Bohaterów otrzyma statuetki Fair Play i nagrody pieniężne w wysokości 200 tys. złotych każdy.

Źródło: Bank BPH