Ferie 2022: ponad 3,2 mln osób aktywowało już bon turystyczny ‒ do kiedy można go zrealizować?

Ferie 2022: ponad 3,2 mln osób aktywowało już bon turystyczny ‒ do kiedy można go zrealizować?
Fot. stock.adobe.com / MaratYakhin
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
- Ponad 3,2 mln Polaków aktywowało już bon turystyczny na kwotę prawie 2,9 mld zł. Dane pokazują, że Polacy, z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, wciąż chętnie korzystają z bonów turystycznych - mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W sobotę 15 stycznia w pięciu województwach zaczęły się ferie zimowe.

W pozostałych rozpoczną się one za tydzień, dwa tygodnie lub za cztery.

Dwutygodniowa przerwa w zajęciach, zależnie od województwa, nastąpi między 15 stycznia a 27 lutego.

Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego

Termin ważności (31 marca 2022 roku) bonu został przedłużony przez Sejm. Obecnie bon turystyczny można wykorzystać do końca września 2022 roku (red.).

Czytaj także: Bon turystyczny: ZUS przestrzega przed oszustami!

Aktywacja bonu turystycznego na (PUE) ZUS

Realizacja bonu turystycznego odbywa się z wykorzystaniem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzic lub opiekun dziecka do 18. roku życia może aktywować bon. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełni swoje dane kontaktowe, a następnie aktywuje bon.

Po aktywacji uprawniony otrzymuje specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

Płatności bonami turystycznymi przyjmuje obecnie ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Czytaj także: Bon turystyczny można już odebrać w bankowości internetowej Banku Millennium

Bon turystyczny w wysokości 500 zł

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu Rodzina 500 plus. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje.

Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

‒ Bon turystyczny nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Ponad 3,2 mln Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę blisko 2,9 mld zł. Od początku funkcjonowania programu ZUS przekazał podmiotom turystycznym środki z tytułu płatności bonem na łączną kwotę ponad 2 mld zł – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Termin ważności bonu został przedłużony przez Sejm. Obecnie bon turystyczny można wykorzystać do końca września 2022 roku

ZUS ma ustawowy dostęp do bazy danych osób uprawnionych do świadczenia Rodzina 500+. Ważne, aby o bon turystyczny starała się ta sama osoba, która wnioskowała o tamto świadczenie. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE odbędzie się automatycznie i natychmiastowo.

W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest POT.

Czytaj także: Bank Pekao ułatwia klientom złożenie wniosku o bon turystyczny

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS