Farmy wiatrowe – już nie ma rekordowej liczby przyłączeń do sieci
W połowie listopada 2024 roku funkcjonowało w Polsce 7459 profesjonalnych elektrowni wykorzystujących energię wiatru i słońca, poinformował IEO.
O parametrach, lokalizacjach i właścicielach tych źródeł, więcej można dowiedzieć się więcej w dwóch nowych bazach danych IEO:
Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Finansowanie Energetyki | Ku efektywnemu i zrównoważonemu miksowi energetycznemu
Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024
Według bazy danych IEO „Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024”, w listopadzie br. funkcjonowało 1.441 instalacji wiatrowych przyłączonych do sieci elektroenergetycznej, z czego 830 (9.670 MW) to instalacje powyżej 1 MW.
Wg danych w rejestrach URE, łączna moc zainstalowana osiągnęła 10.075 MW (wzrost o 600 MW w ciągu 6 ostatnich miesięcy od wydania poprzedniej bazy danych).
Od początku 2024 roku do sieci przyłączono 34 farmy wiatrowe o łącznej mocy 564 MW, jednak jest to o połowę mniej niż w rekordowym 2023 roku (1261 MW).
To jest kocówka projektów, które przed sprzedażą końcowym inwestorom uzyskały pozwolenia na budowę przed wejściem w życie Ustawy antywiatrowej (1.07.2024).
Najnowsze i największe farmy o mocy powyżej 50 MW do sieci przyłączyły się kolejno:
II RENEWABLE ENERGY POLAND, Tauron, UAB IGNITIS RENEWABLES, IBERDROLA. Wśród mniejszych farm wiatrowych przyłączonych do sieci są też te, które wygrały 2-3 lata temu aukcje na energię z OZE.
Najwięcej nowych mocy przybyło w województwie zachodniopomorskim. Całkowita moc zainstalowanych turbin wiatrowych w poszczególnych województwach zilustrowana na mapie.
Struktura własnościowa farm wiatrowych w Polsce uległa pewnym zmianom.
W dalszym ciągu ponad 50% mocy zainstalowanej przyłączonych do sieci dużych instalacji wiatrowych posiada 13 największych inwestorów (w tym PGE, Tauron i Energa).
Liderem zestawienia, jeśli chodzi o moc zainstalowaną jest ponownie PGE – 797,2 MW w 22 farmach wiatrowych, ale szybko na szczyt listy pnie się Tauron z już 45 farmami.
Czytaj także: BOŚ podpisał pierwszą preferencyjną umowę Pożyczki OZE w województwie lubelskim
Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024
Według najnowszej bazy danych „Funkcjonujące instalacje fotowoltaiczne w Polsce 2024”, w połowie listopada 2024 roku funkcjonowało 6018 instalacji PV o mocy powyżej 50 kW, z czego 445 stanowiły farmy powyżej 0,5 MW.
Łączna moc zainstalowana w tej grupie (czyli bez mikroinstalacji) osiągnęła niemal 8 GW (wzrost o 2,6 GW w stosunku do danych w poprzedniej bazie danych sprzed 6 miesięcy).
W ciągu pół roku 164 duże farmy PV zostały przyłączone do sieci, w tym trzy o mocy powyżej 100 MW należące do holdingów: LEWANDPOL HOLDING, ORLEN i Q-ENERGY AGUDA.
Liczba i łączna moc instalacji jest najwyższa w województwie wielkopolskim (915 farm o łącznej mocy 1879 MW).
W fotowoltaice w szybkim tempie zmienia się struktura własnościowa farm.
W efekcie akwizycji dużych i nowych farm PV, głównym graczem stał się Orlen.
Skokowo rośnie potencjał wytwórczy BETTER ENERGY, RESPECT ENERGY (przejęcie udziałów w farmie 203 MW) i QAIR. Największa farma (225,3 MW) należy do LEWANDPOL.
Czytaj także: Credit Agricole wprowadza zielony kredyt gotówkowy z mechanizmem obniżania oprocentowania
***
Bazy danych są dostępne:
· Baza danych „Funkcjonujące Elektrownie i Farmy Wiatrowe w Polsce 2024”
· Baza danych „Funkcjonujące Instalacje Fotowoltaiczne w Polsce 2024″
***
Inne związane produkty IEO – projekty OZE na różnych etapach przed przyłączeniem do sieci:
· Baza danych „Projekty fotowoltaiczne w Polsce listopad 2024”