EY przewiduje dobry rok dla europejskich banków

EY przewiduje dobry rok dla europejskich banków
Fot. stock.adobe.com / Antonio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Według firmy doradczej EY europejskie banki uzyskały dobre wyniki w czwartym kwartale 2024 roku. Nie przeszkodziły w tym przeciwności wynikające ze spadających stóp procentowych, rosnącej niepewności geopolitycznej i dużej zmienności rynku.

Dochód odsetkowy netto europejskich banków wzrósł o 5% rok do roku, pomimo dokonania przez Europejski Bank Centralny pięciu obniżek stóp procentowych w 2024 roku. Bank Anglii dokonał trzech obniżek. Sytuacja była jednak różna w różnych krajach.

Banki w Wielkiej Brytanii, Francji i Belgii odnotowały znaczną poprawę dzięki obniżeniu oprocentowania depozytów.

Szczególnie dobre wyniki osiągnęły duże banki ze znaczną ekspozycją na rynki o wysokim wzroście poza Europą.

Natomiast banki w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech i w krajach nordyckich odnotowały spadki dochodów odsetkowych netto, ponieważ oprocentowanie kredytów spadało szybciej niż depozytów, co ograniczało marże.

Czytaj także: Zdaniem prezesa Banku Francji deregulacja banków w stylu amerykańskim jest niebezpieczna

Będą 3-4 obniżki stóp procentowych w 2025 roku?

Eksperci EY oczekują, że główne europejskie banki centralne obniżą w 2025 roku stopy procentowe trzy lub cztery razy, co nie przeszkodzi we wzroście dochodu odsetkowego netto europejskich banków o ok. 1%.

Szczególnie banki brytyjskie i francuskie skorzystają na wzroście w swoich portfelach obligacji oraz ekspansji kredytowej.

We Francji ograniczenia regulacyjne, dotyczące oprocentowania depozytów, tłumiły wzrost kredytów hipotecznych i rentowność banków.

Ostatnie obniżki stóp procentowych złagodziły te naciski, co doprowadziło do silnego wzrostu kredytów hipotecznych, który ma trwać we Francji do końca 2025 roku.

Popularny we Francji rachunek oszczędnościowy Livret A oferuje oprocentowanie regulowane przez rząd. W styczniu ‘25 zostało ono obniżone z 3% do 2,4%.

Czytaj także: Akcje europejskich banków lepsze od akcji amerykańskich firm technologicznych?

Przychody banków a koszty – prognoza na 2025 rok

Wzrost przychodów europejskich banków w czwartym kwartale 2024 roku przewyższył wzrost kosztów o 6 pkt proc. Malała presja na wzrost płac, dzięki spadającej inflacji, ale banki musiały zwiększyć wydatki na technologie, bazy danych, sztuczną inteligencję i zarządzania ryzykiem.

Patrząc w przyszłość, trzy na cztery europejskie banki przewidują wzrost kosztów w 2025 roku w celu wsparcia inicjatyw związanych z modernizacją technologii, zarządzaniem ryzykiem i ekspansją działalności, przy czym konsensus prognoz przewiduje wzrost kosztów w sektorze na poziomie 2%.

Konsensus prognoz przewiduje też ogólny wzrost przychodów europejskich banków w 2025 roku o 2%, przy czym wraz ze spadkiem stóp procentowych większe znaczenie dla przychodów i zysków banków będą miały dochody z opłat.  

Priorytetem dla banków w 2025 roku pozostanie dywersyfikacja źródeł przychodów i unowocześnienie infrastruktury technologicznej. Rosnące zyski powinny pomóc w realizacji tych priorytetów.

Czytaj także: EBC miał prawie 8 mld euro straty w 2024 roku

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl