Eurostat: inflacja HICP w Polsce spadła do 16,1 proc. rdr w listopadzie

Eurostat: inflacja HICP w Polsce spadła do 16,1 proc. rdr w listopadzie
Fot. stock.adobe.com/piter2121
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja HICP w Polsce wyniosła 16,1% r/r w listopadzie br. wobec 16,4% r/r inflacji miesiąc wcześniej, podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o 0,6%.

W całej UE inflacja HICP wyniosła w listopadzie 11,1% r/r.

„Najniższe roczne stopy zarejestrowano w Hiszpanii (6,7%), Francji (7,1%) i na Malcie (7,2%). Najwyższe roczne stopy najwyższe roczne stopy odnotowano na Węgrzech (23,1%), Łotwie (21,7%), w Estonii i na Litwie (w obu przypadkach 21,4%). W porównaniu z październikiem roczna inflacja spadła w szesnastu państwach członkowskich, w trzech pozostała stabilna, a w ośmiu wzrosła” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Inflacja w listopadzie jednak wyższa niż podawał wcześniej GUS >>>

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja konsumencka wyniosła 17,5% w ujęciu rocznym w listopadzie 2022 r.

Inflacja HICP w strefie euro

Inflacja HICP w strefie euro wyniosła 10,1% r/r w listopadzie br. wobec 10,6% inflacji r/r miesiąc wcześniej, podał także Eurostat, prezentując finalne dane.

„W listopadzie największy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miała energia (+3,82 pkt proc.), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+2,84 pkt proc.), usługi (+1,76 pkt proc.) oraz nieenergetyczne towary przemysłowe (+1,63 pkt proc.)” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy wynosił 10% r/r.

Źródło: ISBnews