Europarlament: 26 mld euro na program InvestEU na rzecz innowacyjnych i strategicznych inwestycji

Europarlament: 26 mld euro na program InvestEU na rzecz innowacyjnych i strategicznych inwestycji
Euro Fot. stock.adobe.com/vegefox.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Parlament Europejski przyjął program InvestEU, który ma zaowocować inwestycjami publicznymi i prywatnymi oraz uprościć dostęp do środków finansowych Unii Europejskiej. PE zatwierdził porozumienie osiągnięte z Radą przy 496 głosach za, 57 przeciw i 144 wstrzymujących się.

Program InvestEU, na który w budżecie Unii założono 26 mld euro (w cenach bieżących), ma w latach 2021-2027 przynieść UE inwestycje na 400 mld euro.

UE potrzebuje inwestycji publicznych i prywatnych, aby stać się bardziej konkurencyjna, wydajna i zwiększyć swoją spójność terytorialną

Nowy program jest częścią Funduszu Odbudowy o wartości 750 mld euro. Ma sprzyjać strategicznym i innowacyjnym inwestycjom.

30 proc. środków na cele klimatyczne

InvestEU wspiera inwestycje strategiczne w wytwarzanie produktów farmaceutycznych oraz wyrobów i środków medycznych, które mają kluczowe znaczenie w czasie pandemii.

Czytaj także: Do końca kwietnia Polska ma czas na przekazanie Unii Europejskiej ostatecznej wersji Krajowego Planu Odbudowy

Z programu wspiera się także produkcję komponentów i urządzeń technologii informacyjno-komunikacyjnych w UE.

Sektory strategiczne, takie jak sektor farmaceutyczny, powinny być niezależne

Program będzie również służył finansowaniu projektów o pozytywnym wpływie na środowisko, klimat i społeczeństwo. Zakłada, że 30 proc. unijnych środków finansowych z niego ma trafić do 2027 roku na cele klimatyczne.

Ma on również wspierać MŚP, które ucierpiały wskutek pandemii COVID-19, i którym grozi upadłość.

Czytaj także: Bank Światowy i Komisja Europejska pomogą w sprawiedliwej transformacji trzech polskich regionów węglowych

Niezależne sektory strategiczne, pomoc regionom

‒ UE potrzebuje inwestycji publicznych i prywatnych, aby stać się bardziej konkurencyjna, wydajna i zwiększyć swoją spójność terytorialną.

InvestEU wnosi dodatkowe fundusze, dzięki którym projekty, które w przeciwnym razie nie ujrzałyby światła dziennego, staną się rzeczywistością.

Nasze sektory strategiczne, takie jak sektor farmaceutyczny, powinny być niezależne. Musimy pomóc regionom, które najbardziej ucierpiały, a obywatele UE zasługują na inwestycje i wysokiej jakości miejsca pracy ‒ powiedział Jose Manuel Fernandes (EPL), sprawozdawca Komisji Budżetowej w PE.

Po formalnym zatwierdzeniu rozporządzenia przez Radę zostanie ono opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie 20. dnia po publikacji.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Miesięczny przegląd raportów gospodarczo-finansowych | Zastrzyk gospodarczej odporności

Źródło: PAP BIZNES