ESG: niemal 2/3 polskich banków będzie rozwijać zieloną ofertę produktową w najbliższym roku
„Żaden z ankietowanych banków nie zamierza karać swoich klientów podnosząc im koszty kredytów, jeśli ich planowane inwestycje czy cała działalność wciąż uznana jest za „brudną”, zamiast tego stawiają na zachęcanie do wdrażania ESG. Jednocześnie połowa z nich planuje oferować klientom dodatkowe usługi wspierające ich transformację. Co najważniejsze, 81% badanych instytucji nie spodziewa się zmiany planów ani intensywności prac założonych w obszarze zrównoważonego rozwoju i przyjętej strategii ESG” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
Czytaj także: Właściwe strategie ESG mogą przynieść realne korzyści finansowe i biznesowe >>>
Jak wynika z raportu, zmniejszyła się grupa banków, która nie przeprowadziła dotychczas analizy portfela kredytowego pod kątem spełniania kryteriów ESG z 43% w poprzednim roku do 25% w 2022. Wszystkie ankietowane banki wprowadziły elementy zrównoważonego finansowania w ofercie produktowej, a ponad 80% w strategii biznesowej i procesach administracji (tj. zakupy, organizacja wewnętrzna – np. polityka paperless, segregacja śmieci, oszczędność energii i wody).
Temat zarządzania ryzykiem ESG jest stosunkowo nowy dla sektora bankowego. Dlatego realizacja inicjatyw z nim związanych stawia przed nami wiele wyzwań.
„Wśród nich jest wystandaryzowanie rozwiązań i ich transparentność umożliwiająca porównanie danych ujawnianych przez banki” – powiedział prezes ING Banku Śląskiego Brunon Bartkiewicz, cytowany w komunikacie.
Nowe produkty kredytowe z zakresu zrównoważonego finansowania w bankach
81% podmiotów planuje rozszerzyć ofertę o nowe produkty kredytowe z zakresu zrównoważonego finansowania, podano również w raporcie.
„Banki odpowiadają za ok. 80% finansowania inwestycji w Polsce. Pytanie o ich rolę w transformacji gospodarki w kierunku klimatycznej neutralności jest zatem pytaniem retorycznym. Sektor finansowy ma narzędzia, żeby w realny sposób wpływać na ten proces” – powiedział prezes BNP Paribas Bank Polska Przemysław Gdański.
W najbliższym roku 69% banków planuje uwzględniać w zarządzaniu ryzykiem kredytowym wpływ czynników ESG na procesy i profil ryzyka w sposób ilościowy – jest to wzrost o ponad 10 pkt proc. w porównaniu do poprzedniego roku, podano w raporcie.
„Santander Bank Polska chce pełnić ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki na niskoemisyjną. Wspieranie zielonych inwestycji to ważny element naszej troski o klimat i środowisko. Zielone finansowanie udzielone przez spółki z Grupy Santander Polska w 2021 r. wyniosło ponad 1 714 mln zł” – powiedział prezes Santander Bank Polska Michał Gajewski
Największe wyzwanie przed bankami
Jako największe wyzwanie utrzymuje się, wskazywany także w 2021, brak lub ograniczona dostępność danych na temat kontrahentów w zakresie ESG (94% ankietowanych).
Badania ankietowe miały miejsce w maju oraz czerwcu 2022 roku. Na pytania odpowiedziało anonimowo 16 instytucji, których aktywa wynoszą ponad 70% sumy bilansowej polskiego sektora bankowego.