Emmerson – Szymon Jungiewicz: Na rynku najmu stabilizacja

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

jungiewicz.szymon.100xJak wynika z danych firmy Emmerson S.A. w lutym w Warszawie średnia transakcyjna stawka najmu wynosiła 37,9 zł/mkw. i była o 2,2% niższa od ceny wyjściowej. Z kolei w Krakowie w tym czasie najemcom udało się wynegocjować średni upust w wysokości 1,3%, wskutek czego przeciętna rynkowa stawka znalazła się poziomie 30,2 zł/mkw.

110324.tabela.emmerosn.02.420x

Co dalej z cenami najmu?

Należy podkreślić, że na rynku najmu w największych miastach występują wyraźne wahania sezonowe. Ogólnie rzecz biorąc dla osób oferujących lokale na wynajem najlepszy jest III kwartał, zwłaszcza miesiące sierpień – wrzesień, kiedy to zawieranych jest najwięcej transakcji, a stawki osiągają najwyższe roczne poziomy. Na taki rozwój wypadków wpływ ma przede wszystkim duża liczba studentów, którzy właśnie w tym okresie intensywnie poszukują mieszkań na nadchodzący rok akademicki. Większa liczba zainteresowanych najmem skłania właścicieli mieszkań do podnoszenia cen. Tymczasem ostatnie trzy miesiące roku to w pewnym stopniu okres „posuchy” na rynku. Wynika to z faktu, że pod koniec roku liczba osób poszukujących lokali znacznie się obniża, co wpływa też na spadek wymaganych miesięcznych zobowiązań z tytułu najmu. W pierwszym kwartale z kolei sytuacja ulega stabilizacji, a przeciętne stawki nieznacznie wzrastają kształtując się mniej więcej na poziomie średnich rocznych wielkości. Właśnie z takim procesem mamy do czynienia obecnie. Warto również dodać, że przedstawione w tabeli stawki za ubiegły miesiąc oscylują wokół wartości z tego samego okresu poprzedniego roku. Uwzględniając wspomniany rozwój wypadków, w marcu nie należy spodziewać się istotnych zmian ani w liczbie transakcji najmu, ani też średnich cen.

Tego szukają klienci

Z danych zebranych przez agentów firmy Emmerson wynika, że w ubiegłym miesiącu w stolicy średnia powierzchnia lokali mieszkalnych, które były przedmiotem transakcji najmu wynosiła niecałe 58 mkw., natomiast przeciętna liczba pokoi kształtowała się na poziomie 2,4. W grodzie Kraka zarówno metraż, jak i liczba pomieszczeń wynajmowanych mieszkań były niższe i wynosiły odpowiednio 53,4 mkw. oraz 2,1.

110324.tabela.emmerson.03.420x

 

Takie wyniki w obydwu miastach nie mogą być zaskoczeniem, gdyż wskazują, że za najwięcej transakcji odpowiadają mieszkania z tzw. segmentu popularnego. Do tej grupy można zaliczyć jednostki mieszkaniowe składające się z 2 lub 3 pokoi oraz powierzchni zawartej między 50 a 65 mkw. Jeżeli chodzi o najpopularniejsze dzielnice to zarówno Mokotów, jak i Podgórze są rejonami cieszącymi się od dłuższego czasu znacznym zainteresowaniem klientów nie tylko w wypadku najmu, ale także zamieszkania na stałe. W obydwu przypadkach decydujące znacznie ma dobra lokalizacja oraz infrastruktura komunikacyjna zapewniająca dogodne połączenia z pozostałymi rejonami miasta.

Szymon Jungiewicz

Dział Badań i Analiz Emmerson S.A.