EFI – Richard Pelly: Wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw dzięki pomocy Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego
W dniu 27 października 2010 r., dzięki wsparciu Krajowego Punktu Kontaktowego Programu CIP, działającego przy Związku Banków Polskich, nastąpiło podpisanie dwóch umów pomiędzy Europejskim Funduszem Inwestycyjnym a BANKIEM PEKAO S.A. w ramach Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji dla przedsiębiorstw. Celem umów jest wsparcie firm rozpoczynających działalność gospodarczą. Przy tej okazji przeprowadziliśmy rozmowę z Prezesem EFI, Panem Richardem Pelly.
Panie Prezesie, EFI wspiera rozwój małych i średnich przedsiębiorstw niebezpośrednio, ale poprzez różne instytucje finansowe. Jaki rodzaj pomocy wydaje się jednak być najbardziej oczekiwanym i potrzebnym? Czy wychodzicie Państwo naprzeciw tym oczekiwaniom?
Tak, to prawda. EFI wspiera głównie banki, fundusze venture capital oraz instytucje udzielające gwarancji, jak np. Bank Gospodarstwa Krajowego w Polsce. Pol-Fund jest również naszym partnerem. Oczekiwania małych i średnich firm muszą być więc spełnione przez instytucje działające na rynku. Musimy dosięgnąć MSP poprzez innych graczy i projektujemy nasze instrumenty w taki sposób, aby były one zorientowane na rynek.
W takim działaniu pojawia się także korzyść w postaci elementu tzw. dodatkowości (ang. additionality). Jest to dostosowanie instrumentów podmiotu finansowego do oczekiwań odbiorców, tylko w ramach programu EFI. Taka zmiana warunków nie miałaby miejsca, gdyby nie współpraca z EFI.
W ramach umów z PeKaO S.A.:
|
Jak ocenia Pan zachęty dla rozwoju małych i średnich firm na polskim rynku?
Dla rozwoju małych i średnich firm ważniejsza od pozyskania kapitału jest często łatwość w prowadzeniu działalności. Koszt pieniądza nie wydaje się tu być przesądzający. Ważniejsza jest właśnie ta łatwość, czas trwania różnych procedur, elastyczność.
Należy zadbać o to, aby różne formy wsparcia kapitałowego odpowiadały różnym potrzebom inwestycyjnym. Jedne firmy potrzebują dużego kapitału w zamian za udział w zyskach, inne krótkoterminowych pożyczek. Trzeba dysponować odpowiednim spektrum instrumentów finansowych, aby spełnić wszystkie oczekiwania. Tak więc łatwość, tak mało biurokracji jak to tylko możliwe i rozsądna cena, choć nie zawsze muszą to być subsydia.
EFI podpisał w Polsce jak dotąd 3 umowy o współpracy. Czego możemy się spodziewać w przyszłości?
EFI jest w Polsce obecny nie tylko poprzez program CIP. Działamy na wielu płaszczyznach. W ramach CIP jesteśmy w trakcie przygotowania kilku nowych projektów – rozmowy trwają. Myślę, że w przyszłym roku podpiszemy kolejne 2-3 umowy. Ten instrument jest jednak ograniczony.
Na czym polega to ograniczenie?
Chodzi o to, że nie podpiszemy umowy z każdym bankiem w Polsce. Musimy działać selektywnie, bo Polska nie jest jedynym krajem w Europie, który wspieramy, ale dostaje uczciwą część tej pomocy.
Czy jest jakieś ograniczenie czasowe tego wsparcia?
Program trwa do końca 2013 roku, ale chcielibyśmy, aby został przedłużony. Prowadzimy już rozmowy z Komisją Europejską, aby zagwarantować, że takie formy wsparcia będą mogły być oferowane przez długi, długi czas.
Czy współpracujecie z funduszami typu venture capital w Polsce?
Tak i to w coraz większym zakresie. Ten rynek w Polsce mocno się rozwija i ta tym polu jest jeszcze wiele do zrobienia.
Dziękuję za rozmowę.
Agnieszka Krawczyk