EBOiR w 2023 r. zwiększy inwestycje w Polsce z tegorocznych ok. 800 mln euro?

EBOiR w 2023 r. zwiększy inwestycje w Polsce z tegorocznych ok. 800 mln euro?
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, który w tym roku planuje zainwestować w Polsce ok. 800 mln euro, z czego większość w zieloną transformację, może w przyszłym roku zwiększyć inwestycje - poinformował Mark Bowman, wiceprezes EBOiR.

„Jesteśmy świadomi stojących przed Polską wyzwań, wynikających z pandemii, presji na gospodarkę, wysokiej inflacji i wpływu wojny w Ukrainie. Mamy wiele priorytetów w Polsce, a jednym z nich jest udział w finansowaniu zielonej transformacji. Strategia EBOiR przewiduje, że 50 proc. inwestycji będzie zielonych. W Polsce jesteśmy powyżej tego poziomu, w tym roku ten udział wynosi jak dotąd ok. 75 proc.” – powiedział PAP Biznes wiceprezes EBOiR Mark Bowman.

EBOiR zainwestował do tej pory w Polsce ponad 1,1 mld euro w wytwarzanie energii odnawialnej

Jak poinformował, EBOiR zainwestował do tej pory w Polsce ponad 1,1 mld euro w wytwarzanie energii odnawialnej, z czego większość w elektrownie wiatrowe. Bank podawał, że całkowite inwestycje w polski sektor energetyczny wyniosły 1,6 mld euro i obejmują również projekty wzmacniające sieć energetyczną.

W tym roku EBOiR planuje zainwestować w Polsce ok. 800 mln euro. W przyszłym roku kwoty mogą być wyższe.

W Polsce w ubiegłym roku zainwestowaliśmy łącznie 600 mln euro, w tym roku jesteśmy na dobrej drodze, by przekroczyć 800 mln euro, więc nasza aktywność w Polsce rośnie.

– powiedział wiceprezes banku.

Czytaj także: EBOiR: 75 mln USD na rozwój Elemental Holding w Polsce >>>

„Nie mamy konkretnych celów na przyszły rok. Biorąc jednak pod uwagę wyzwania, przed którymi stoi Polska, bieżącą sytuację gospodarczą, widzimy znaczący popyt na nasze inwestycje, więc z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że w przyszłym roku nasze inwestycje będą wyższe” – dodał Bowman.

Polska ma duży potencjał w zakresie zielonej transformacji

Jak wskazał, Polska ma duży potencjał w zakresie zielonej transformacji. Ocenił, że kraj wzmocnił swoje bezpieczeństwo energetyczne i zmniejszył zależność od rosyjskiego gazu i węgla, ale czeka go jeszcze wiele pracy.

„Obecny kryzys energetyczny: wysokie ceny energii, gazu, zakłócenia w dostawach jeszcze dobitniej pokazały, że trzeba przyspieszyć transformację energetyczną. To nie jest tylko kwestia korzyści dla klimatu, ale i korzyści ekonomicznych oraz korzyści wynikających z zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego” – powiedział wiceprezes EBOiR.

„Jedna z lekcji ostatnich miesięcy jest taka, że paliwa kopalne są nie tylko brudne, ale i drogie, a ich dostawy nie są pewne. Rozwiązaniem jest przyspieszenie transformacji energetycznej w kierunku odnawialnych źródeł energii. Pracujemy nad inwestycjami, ale rozmawiamy też z rządem” – dodał Bowman.

Powrót niektórych krajów do paliw kopalnych będzie jedynie krótkotrwały

Jego zdaniem powrót niektórych krajów do paliw kopalnych będzie jedynie krótkotrwały.

„W krótkim terminie niektóre kraje mogą się w pewnym sensie cofać i zwiększać zależność od paliw kopalnych, ale w średnim terminie transformacja energetyczna jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Odnawialne źródła energii dają olbrzymie możliwości – to tania i bardziej niezawodna energia” – powiedział wiceprezes EBOiR.

Bowman poinformował, że EBOiR jest zainteresowany finansowaniem w Polsce szerokiego spektrum projektów w obszarze odnawialnych źródeł energii (wiatr, PV, biogaz), ale i inwestycji w efektywność energetyczną, czy elektromobilność. Bank rozmawia m.in. na temat finansowania projektów morskich farm wiatrowych.

EBOiR zainteresowany udziałem w emisji zielonych obligacji

Wiceprezes dodał, że bank jest też zainteresowany udziałem w emisji zielonych obligacji.

EBOiR dotychczas zainwestował ponad 50 mln euro w zielone obligacje wyemitowane przez podmioty z obszaru OZE na inwestycje w Polsce, w tym m.in. R.Power i Photon Energy.

Bowman wskazał, polski rząd musi zapewnić inwestorom odpowiednie warunki regulacyjne i przedstawić ambicje w zakresie zielonej transformacji.

„Jeśli dany kraj chce zrobić postęp w obszarze zielonej transformacji, musi jasno przedstawić swoje ambicje, co pomoże przyciągać inwestorów. Ważne jest, by mieć odpowiednie otoczenie regulacyjne, by dać pewność dla inwestycji, a w Polsce trwa dyskusja w sprawie przepisów dla lądowych farm wiatrowych. Aby zwiększyć udział OZE, potrzebne są też inwestycje w sieci elektroenergetyczne” – powiedział wiceprezes EBOiR.

Od 1991 r., gdy bank rozpoczął działalność w Polsce, zainwestował 12 mld euro m.in. w zrównoważoną infrastrukturę, zieloną energię, sektor finansowy, przemysł, gospodarkę żywnościową.

Źródło: Anna Pełka, PAP BIZNES