EBOiR ostrzega – inflacja w Europie Środkowej będzie wysoka

EBOiR ostrzega – inflacja w Europie Środkowej będzie wysoka
Beata Javorcik. Źródło: EBOR.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju opublikował w czwartek 16 lutego prognozę, z której wynika, że gospodarki Europy Środkowej i krajów bałtyckich wzrosną w tym roku średnio o zaledwie 0,6%. Wzrost pozostanie słaby także w Europie Wschodniej (około 1,6%) oraz w krajach członkowskich UE z Europy Południowo-Wschodniej (1,5%), pisze Witold Gadomski.

Kraje tych regionów należą do najbardziej dotkniętych gospodarczymi skutkami rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a wzrost cen znacznie przekracza średnią UE. Wysoka inflacja i próby zwalczania jej przez banki centralne dużymi podwyżkami stóp procentowych zaważyły ​​na wzroście gospodarczym.

Główna ekonomistka EBOiR Beata Javorcik twierdzi, że prognozy wielu innych instytucji, dotyczące inflacji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej są zbyt optymistyczne. Wskazała na prognozę MFW z października 2022 roku, która przewidywała spadek inflacji we wszystkich regionach, w których działa EBOiR, a więc także w Europie Środkowej, Wschodniej i  Południowo-Wschodniej.

– Jeśli spojrzymy na poprzednie epizody wysokiej inflacji, jej stłumienie zajęło więcej czasu niż oczekuje MFW – twierdzi Beata Javorcik.

Czytaj także: Inflacja w styczniu jednak w górę, ale mniej niż oczekiwano

Widmo hiperinflacji

Trudności z pokonaniem inflacji wynikać mogą, według niej, z pamięci po wstrząsach gospodarczych z początku lat 90. w Polsce i innych byłych krajach komunistycznych regionu, co stwarza „samospełniającą się przepowiednię”. W takim scenariuszu przedsiębiorcy i pracownicy będą oczekiwać utrzymania się inflacji, a zatem będą żądać wysokich podwyżek płac i podnosić ceny.

– Jeśli w swoim życiu doświadczyłeś hiperinflacji, zawsze będziesz o niej pamiętać – uważa główna ekonomistka EBOiR.

Beata Javorcik krytykuje umiejętności komunikacyjne regionalnych bankierów centralnych i podkreśla, że stopy procentowe są głównym narzędziem walki z inflacją, ale drugim najważniejszym narzędziem jest komunikowanie się ze społeczeństwem i wpływanie na oczekiwania inflacyjne. 

Dane dotyczące inflacji w styczniu w Polsce, Czechach i na Węgrzech były wyższe od oczekiwań ekonomistów i wyniosły odpowiednio 17,2%, 17,5% i 25,7%, We wszystkich trzech krajach inflacja była w styczniu 2023 roku wyższa niż w grudniu 2022 roku.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Gospodarka | Chiny przyczyną kolejnej globalnej fali inflacji?

Po wycofaniu wsparcia z tarcz rządowych firmy mogą bankrutować

Nie jest jasne, jak długo rządy w Europie Środkowej i Wschodniej będą chronić firmy znajdujące się w trudnej sytuacji, które wciąż korzystają z instrumentów wprowadzonych w czasie pandemii Covid-19.

W przypadku wycofania tego wsparcia – EBOiR prognozuje zniknięcie wielu firm, które przetrwały dzięki  nadzwyczajnym środkom.

Raport EBOiR dotyczy 36 krajach od Europy Środkowej i Wschodniej po Afrykę Północną i Azję Środkową. Bank przewiduje, że rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 3%.

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje.
Źródło: BANK.pl