EBC po raz drugi w tym roku obniżył stopy procentowe

EBC po raz drugi w tym roku obniżył stopy procentowe
Christine Lagarde. Źródło: EBC
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rada Prezesów EBC obniżyła stopę depozytową o 25 pb., a stopy kredytu i podstawowych operacji refinansujących o 60 pb - podano w komunikacie po posiedzeniu.

„Decyzja EBC była jednogłośna. Procedowaliśmy tak jak zwykle, w oparciu o dane i nasze kryteria. Dane potwierdzają nasz projekcje i upewniają nas, że jesteśmy na drodze do osiągnięcia celu inflacyjnego. W 2025 r. inflacja w strefie euro powinna osiągnąć 2 proc. Biorąc pod uwagę stopniowy proces dezinflacji, uznaliśmy za uzasadnione poluzowanie restrykcji w polityce monetarnej przez obniżenie stopy depozytowej o 25 pb.- powiedziała Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

Decyzja była zgodna z oczekiwaniami ankietowanych przez agencję Bloomberg. Podczas poprzedniego posiedzenia EBC pozostawił stopy proc. bez zmian, a w czerwcu obniżył stopy proc. o 25 pb.

Czytaj także: Słabe wyniki strefy euro zwiększają prawdopodobieństwo obniżek stóp przez EBC

Cel EBC – inflacja 2 procent

„Rada Prezesów jest zdeterminowana w dążeniu do tego, by inflacja szybko powróciła do średniookresowego docelowego poziomu 2 proc. Podstawowe stopy procentowe pozostaną wystarczająco restrykcyjne tak długo, jak będzie to konieczne do osiągnięcia tego celu.”

EBC podał, że ostatnie dane o inflacji były zasadniczo zgodne z oczekiwaniami, a także obniżył prognozy wzrostu PKB w strefie euro na lata 2024-2026.

„Najnowsze projekcje ekspertów EBC pokrywają się z poprzednimi projekcjami inflacji. Eksperci oceniają, że inflacja ogółem wyniesie średnio 2,5 proc. w 2024 r., 2,2 proc. w 2025 r. i 1,9 proc. w 2026, czyli tyle samo co w projekcjach z czerwca.

Oczekuje się, że w końcówce tego roku inflacja ponownie wzrośnie, po części dlatego, że w jej rocznej stopie przestaną być ujmowane wcześniejsze ostre spadki cen energii. Następnie, w drugiej połowie przyszłego roku, inflacja powinna spaść do docelowego poziomu.”- stwierdzono.

„Jeśli chodzi o inflację bazową, projekcje na 2024 i 2025 zostały nieco zrewidowane w górę, w związku z wyższą od spodziewanej inflacją cen usług. Jednocześnie eksperci nadal oczekują szybkiego spadku inflacji bazowej: z 2,9 proc. w tym roku do 2,3 proc. w 2025 r. i 2,0 proc. w 2026 r.” – napisano w komunikacie.

Czytaj także: Raport Mario Draghiego – jak poprawić konkurencyjność Unii Europejskiej

Obniżone prognozy wzrostu gospodarczego

„Eksperci przewidują, że wzrost gospodarczy wyniesie 0,8 proc. w 2024 r., po czym przyspieszy do 1,3 proc. w 2025 r. i 1,5 proc. w 2026 r. W porównaniu z projekcjami z czerwca projekcje wzrostu zrewidowano nieco w dół, głównie z powodu słabszej kontrybucji popytu wewnętrznego w kilku najbliższych kwartałach” – napisano w komunikacie.

EBC poinformował o zmianach w systemie operacyjnym realizacji polityki pieniężnej.

„Zgodnie z informacją ogłoszoną 13 marca 2024 r. od 18 września będą obowiązywać pewne zmiany w systemie operacyjnym realizacji polityki pieniężnej. W szczególności różnica między stopą procentową podstawowych operacji refinansujących a stopą depozytu w banku centralnym będzie wynosić 15 punktów bazowych. Różnica między stopą kredytu w banku centralnym a stopą podstawowych operacji refinansujących pozostanie – bez zmian – na poziomie 25 punktów bazowych” – napisano.

„W związku z tym stopa depozytu w banku centralnym zostanie obniżona do 3,50 proc. Stopy procentowe podstawowych operacji refinansujących i kredytu w banku centralnym zostaną obniżone, odpowiednio, do 3,65 proc. i 3,90 proc. Zmiany wejdą w życie 18 września 2024 r.” – dodano.

EBC podtrzymał zakończenie reinwestycji w ramach programu PEPP z końcem 2024 r.

„Eurosystem nie reinwestuje już wszystkich spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu PEPP i zmniejsza portfel PEPP średnio o 7,5 mld euro miesięcznie. Rada Prezesów zamierza zaprzestać reinwestycji w ramach programu PEPP z końcem 2024 r.” – napisano.

„Przy reinwestowaniu spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych z portfela PEPP Rada Prezesów będzie nadal stosować elastyczne podejście, by przeciwdziałać związanym z pandemią zagrożeniom dla mechanizmu transmisji polityki pieniężnej. (…) Portfel programu APP jest zmniejszany w określonym i przewidywalnym tempie, ponieważ Eurosystem nie reinwestuje już spłat kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych” – dodano.

Bank centralny strefy euro powtórzył, że jest gotowy dostosować wszystkie swoje narzędzia polityki monetarnej do zmieniającego się otoczenia makroekonomicznego.

„Rada Prezesów jest gotowa odpowiednio dostosowywać wszystkie instrumenty w ramach swojego mandatu, by doprowadzić do powrotu inflacji do docelowego poziomu 2 proc. w średnim okresie i utrzymać płynną transmisję polityki pieniężnej. Ponadto dostępny jest instrument ochrony transmisji, który ma przeciwdziałać nieuzasadnionej, niekontrolowanej dynamice rynku stanowiącej poważne zagrożenie dla transmisji polityki pieniężnej we wszystkich krajach strefy euro, dzięki czemu Rada Prezesów może skuteczniej wypełniać swój mandat w zakresie utrzymania stabilności cen” – napisał EBC w komunikacie.

EBC podał, że będzie monitorować wpływ programu TLTRO na nastawienie w polityce monetarnej.

„W miarę jak banki będą spłacać kwoty pożyczone w ramach ukierunkowanych dłuższych operacji refinansujących, Rada Prezesów będzie regularnie oceniać, jak ukierunkowane operacje pożyczkowe i ich bieżące spłaty przyczyniają się do kształtowania nastawienia polityki pieniężnej” – napisano.

Następne posiedzenie EBC odbędzie się 16-17 października.

Źródło: PAP BIZNES