Dzisiaj do obiegu trafi wyjątkowa, srebrna moneta kolekcjonerska NBP
Kopalnia „Wujek” symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę
– W grudniu 1981 roku, w reakcji na wprowadzenie stanu wojennego, zastrajkowało ponad sto zakładów pracy – przypomina Grzegorz Majchrzak, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, konsultant merytoryczny monety. – Wśród nich znalazła się katowicka kopalnia „Wujek”, która została brutalnie spacyfikowana. Od kul funkcjonariuszy ZOMO zginęło dziewięciu górników, a 23 postrzelono. Jak później ustalono, nie stwarzali oni zagrożenia dla strzelających milicjantów – dodaje.
Moneta NBP w hołdzie ofiarom
Rewers monety przedstawia wizerunek krzyża z dziewięcioma górniczymi lampkami, symbolizującymi zamordowanych górników, oraz wizualizację wyłomu w murze otaczającym kopalnię, przez który wkroczyli milicjanci. Awers to wizerunek szybu Krakus w kopalni „Wujek”
Narodowy Bank Polski uhonoruje rodziny ofiar, które 16 grudnia 1981 r. straciły życie w obronie wolności i solidarności robotników, monetami okolicznościowymi. W rocznicę tragicznych wydarzeń fasadę budynku Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach ozdobi animacja prezentująca monetę upamiętniającą ofiarę życia górników.
Monetę, zaprojektowaną przez Dobrochnę Sarajewską, będzie można nabyć od 14 grudnia 2016 roku w kasach i sklepie internetowym Narodowego Banku Polskiego w cenie 110 zł. Więcej informacji na jej temat można znaleźć na stronie internetowej NBP.
Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.
NBP wyłącznym emitentem polskich pieniędzy
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce.
Wizerunki monety w wysokiej rozdzielczości oraz broszura
Narodowy Bank Polski