Doradcy finansowi zwiększają sprzedaż produktów inwestycyjnych i kredytów gotówkowych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

tabela.kalkulator.01.400x267Pierwszy kwartał bieżącego roku okazał się pomyślny dla branży doradztwa finansowego. Firmy zrzeszone w Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF) odnotowały sprzedaż kredytów gotówkowych na łączną kwotę 324 mln zł, natomiast wolumen produktów inwestycyjnych osiągnął poziom blisko 2,3 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 21% względem poprzedniego kwartału. Wolumen sprzedanych kredytów hipotecznych wyniósł 3,4 mld zł.

Sprzedaż kredytów hipotecznych

Chociaż wielu sceptyków obawiało się początku tego roku, rynek nieruchomości zachował stabilność. W I kwartale 2014 roku, doradcy zrzeszeni w ZFDF pośredniczyli przy sprzedaży kredytów hipotecznych o łącznej wartości 3,4 mld zł.

Andrzej Oślizło, prezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Expander Advisors: Obostrzenia wprowadzone przez KNF nie zahamowały rozwoju rynku kredytów hipotecznych. Porównując do analogicznego okresu ubiegłego roku, wolumen sprzedaży całego rynku hipotek wzrósł o ponad miliard złotych, z czego firmy zrzeszone w ZFDF wygenerowały około połowy tego wzrostu. Ważnymi czynnikami kształtującymi rynek hipotek okazały się rządowy program Mieszkanie dla Młodych, niskie stopy procentowe oraz rosnące, lecz nadal atrakcyjne ceny mieszkań.

Jacek Dziadak, wiceprezes Związku Firm Doradztwa Finansowego, Dom Kredytowy Notus: Klienci w I kwartale 2014 roku odważniej niż w poprzednich latach, sięgali po kredyty na cele mieszkaniowe. Niewątpliwie złożyło się na to kilka czynników, jednak tym najważniejszym były dobre wieści z gospodarki, a także zmiany na rynku kredytów.

Istotny dla rynku okazał się także program „Mieszkanie dla Młodych”. – Chociaż obecnie jest oferowany przez zaledwie dziewięć banków i dostępny tylko w dużych miastach, klienci zainteresowani kredytem, w pierwszej kolejności pytali o to, czy spełniają jego warunki. Na razie wykorzystano zaledwie 1/5 środków z puli przyznanej na ten rok, można zatem przypuszczać, że do końca 2014 roku program będzie funkcjonował i przyjmowanie wniosków nie zostanie wstrzymane – stwierdza Jacek Dziadak, Dom Kredytowy Notus, ZFDF

Innym czynnikiem, który w pierwszym kwartale pozytywnie stymulował rynek kredytów są utrzymujące się niskie stopy procentowe i raty kredytów. WIBOR 3 miesięczny, najistotniejszy z punktu widzenia kredytobiorców, od wielu miesięcy oscyluje wokół poziomu 2,70%. Wzrosła też zdolność kredytowa.

– Nowe przepisy KNF zmieniły okres, dla którego liczona jest zdolność kredytowa z 25 lat do 30 lat, a to przełożyło się na jej wzrost o około 5-7% – stwierdza Jacek Dziadak, Dom Kredytowy Notus, ZFDF.

Sprzedaż produktów inwestycyjnych znacząco wzrosła

Na początku bieżącego roku doradcy ZFDF sprzedali produkty inwestycyjne o łącznej wartości 2,29 mld złotych, odnotowując tym samym wynik o ponad 1/5 wyższy niż w poprzednim kwartale. Utrzymują wysoki poziom i niezmiennie przekonują kolejnych klientów, że warto inwestować posiadane środki. – Wyniki z początku 2014 roku potwierdziły stały wzrost zainteresowania produktami inwestycyjnymi. Coraz więcej Polaków dba o finansową przyszłość, zarówno swoją, jak i swoich bliskich. Dlatego klienci poszukują rozwiązań dających szansę na większe zyski. Konsultując się z profesjonalnym doradcą finansowym cenią pewność, że wybiorą produkt dostosowany do swoich potrzeb i możliwości – komentuje Andrzej Oślizło, Expander, ZFDF.

Duży wolumen sprzedaży kredytów gotówkowych

Doradcy dywersyfikują portfel oferowanych usług. W I kwartale także przy sprzedaży kredytów gotówkowych na łączną kwotę 324 mln zł. 11% wzrost w stosunku do końca ubiegłego roku pokazuje, że coraz więcej klientów obdarza ich swoim zaufaniem, starając się o dodatkowy zastrzyk gotówki.

Źródło: Związek Firm Doradztwa Finansowego