Domy z drewna budujemy coraz częściej, coraz większe, z ekologicznym ogrzewaniem

Domy z drewna budujemy coraz częściej, coraz większe, z ekologicznym ogrzewaniem
Źródło: Oferteo.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polacy coraz częściej decydują się na budowę dużego domu z drewna. Nieruchomości tego typu powstają głównie na terenach wiejskich, a ich budowa to koszt średnio 362 tys. zł - wynika z raportu Oferteo.pl.

Aż 88% Polaków, którzy w ostatnim roku budowali #DomDrewniany, przyznało, że bardzo ważny jest dla nich ekologiczny sposób ogrzewania budynku #Nieruchomości #Ekologia #Ogrzewanie @Oferteo

Według badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, domy z drewna wybudowane w ostatnim roku najczęściej miały powierzchnię do 100 m2. Na taki metraż zdecydowało się 43% inwestorów.

Co ciekawe, rok wcześniej odsetek ten wynosił aż 50%. Widać zatem dość wyraźny spadek zainteresowania najmniejszymi domami.

Rzadziej niż w roku poprzednim decydowano się także na budowę domu o powierzchni od 101 do 150m2. W 2019 roku takie budynki stanowiły 38% wszystkich drewnianych nieruchomości, a rok wcześniej cieszyły się zainteresowaniem o 2 punkty procentowe większym.

W ostatnim czasie wzrósł natomiast odsetek domów drewnianych o metrażu od 151 do 200 m2 (z 8 do 13%), a także powyżej 200 m2 (z 2 do 6%).

Średnio 362 000 zł za budowę

Średnia cena wybudowania drewnianego domu w ubiegłym roku wynosiła 362 000 zł, a rok wcześniej było to 369 000 zł. Wygląda więc na to, że w przypadku domów z drewna koszty budowy pozostały bardzo podobne, a jednocześnie sporo niższe od średniego kosztu budowy domu w innej technologii, który wynosił aż 532 000 zł.

Czytaj także: Tani dom letniskowy bez zbędnych formalności

Poza technologią wykonania, na ostateczną cenę domu wpływ ma również jego lokalizacja oraz rozmiar budynku.

– Szukając ekipy budowlanej do budowy domu drewnianego, warto wziąć pod uwagę, że stosunkowo niewiele jest firm specjalizujących się w tego typu budownictwie. Dobrze jest zatem poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwania, zapoznać się z wykonanymi wcześniej zleceniami oraz opiniami poprzednich klientów – komentuje Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Czytaj także: Najbardziej rosną ceny działek rekreacyjnych z dostępem do jeziora

Drewniany domek na wsi

Drewniane domy w ubiegłym roku najczęściej budowane były na terenie województwa małopolskiego, gdzie powstało aż 14% wszystkich tego typu budynków.

Na tę technologię często decydowali się również mieszkańcy województw pomorskiego i zachodniopomorskiego (po 12% badanych).

Najmniejszą popularnością cieszyła się ona w województwach świętokrzyskim, podlaskim, a także opolskim i mazowieckim.

Jednocześnie zdecydowana większość, bo aż 68% wszystkich nieruchomości z drewna wybudowana została na terenach wiejskich.

Czytaj także: Ważne zmiany w prawie geodezyjnym i kartograficznym

Domy szkieletowe z gotowego projektu

Badani przez Oferteo.pl, którzy zdecydowali się na wybudowanie drewnianego domu, najczęściej stawiali na prostą i stosunkowo tanią technologię szkieletową (kanadyjską).

Nieco bardziej skomplikowane rozwiązanie, jakim jest budowa domu z bali, wybierane było tylko w 1 na 10 przypadków. Tego typu proces budowy jest dłuższy, a koszty znacznie wyższe, co z pewnością nie przysparza mu popularności.

Ciekawą zmianą w stosunku do roku poprzedniego jest znaczny spadek zainteresowania indywidualnymi projektami nieruchomości. W 2018 roku aż 62% domów z drewna zostało zaprojektowanych przez architekta na zamówienie inwestora.

Czytaj także: Od 2021 roku budowa domów będzie droższa przez nowe przepisy

Natomiast w 2019 roku z takiej opcji skorzystało już tylko 52% badanych. Pozostałe 48% zdecydowało się na zakup gotowego projektu w biurze architektonicznym.

Aż 88% Polaków, którzy w ostatnim roku budowali dom z drewna, przyznało, że bardzo ważny jest dla nich ekologiczny sposób ogrzewania budynku.

Metodologia badania

Przedstawione w „Raporcie o budowie domów w Polsce” dane pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego w 2020 roku metodą CAWI na próbie 660 osób, które w 2019 roku budowały dom.

Więcej informacji: https://www.oferteo.pl/

Źródło: Oferteo.pl