„Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie” – KIG przetłumaczył projekt dokumentu UE
Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła dokument na język polski. Polscy przedsiębiorcy znajdą tu wskaźniki, które UE wstępnie bierze pod uwagę jako przydatne w zbieraniu danych ESG.
Na ostateczny kształt dokumentu trzeba jeszcze poczekać.
Projekt dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie do pobrania ze strony KIG.
Czytaj także: Jest projekt ustawy implementującej dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG
Czym są standardy ESRS, czyli European Sustainability Reporting Standards?
To inaczej standardy raportowania zrównoważonego rozwoju w obszarze środowiskowym, społecznym, zarządzania.
Do 21 maja 2024 r. trwają konsultacje publiczne projektu dokumentu Dobrowolne ESRS dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Nienotowanych na Giełdzie ‒ czyli Voluntary SME ESRS.
To dokument przygotowany z myślą o firmach, które ze względu na specyfikę swojego działania formalnie nie będą zobligowane przez UE do raportowania ESG.
Może się jednak zdarzyć, że zostaną one poproszone przez swoich kontrahentów lub instytucje finansowe o przedstawienie danych z obszaru zrównoważonego rozwoju. Warto przygotować się do takich zapytań zawczasu i wiedzieć, jak UE podchodzi do kwestii ESG w kontekście firm MŚP.
Czytaj także: Ministerstwo Finansów zdradza kto będzie wyłączony z obowiązku sprawozdawczości ESG
Wsparcie dla MŚP w ustrukturyzowaniu danych z obszaru ESG
Jak mówi Karolina Opielewicz, członkini zarządu KIG:
‒ Docelowo EFRAG chce stworzyć Standard, który firmy MŚP nienotowane na giełdzie będą mogły zastosować dobrowolnie, a zatem nie będzie on obowiązkowy.
Ma on wesprzeć MŚP w ustrukturyzowaniu danych z obszaru ESG posiadanych przez firmę, a także w ujawnianiu ich zainteresowanym partnerom.
Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła projekt dokumentu Dobrowolne ESRS dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw Nienotowanych na Giełdzie na język polski jeszcze na etapie konsultacji publicznych, tak aby polscy przedsiębiorcy już teraz mogli być na bieżąco i bez przeszkód zapoznać się z treścią dokumentu – podkreśla Karolina Opielewicz.
„Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie” – po polsku
Polskie tłumaczenie zostało zweryfikowane przez ekspertów ESG z firmy Altemis oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Warto podkreślić, że jest to unijny projekt dokumentu. Jego ostatecznego kształtu eksperci spodziewają się raczej po wakacjach.
Tłumaczenie ma charakter roboczy i nie jest oficjalnie zatwierdzonym dokumentem. Informacje zawarte w publikacji nie stanowią porady i nie powinny zastępować konsultacji z ekspertem.
KIG wraz z ekspertami ESG nie ponoszą odpowiedzialności za przedstawione treści, ani za konsekwencje ich wykorzystania przez firmę.